Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida X - volavky

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Úterý, 21 Září 2010 22:28

Florida X - Volavky

 

1D3_0491PS

 

Florida je země volavek, setkáte se s nimi doslova na každém kroku. Když se podíváte do atlasu rozšíření ptáků, zjistíte, že na Floridě běžně najdete 12 z 13 druhů volavek, které se vyskytují v USA. Kolik z toho se jich dá vidět během krátké návštěvy Floridy? Počítejte se mnou:

 

1. Volavka bělostná (Egretta thula)

Nejkrásnější pro mě byly volavky bělostné, malé, čistě bílé volavky, které lákají potravu na své pestře žlutě zbarvené pařátky a občas jim vítr rozčísne peří tak, že vypadají jako pankáči…

1D3_0616PS

2. Volavka bílá (Egretta alba)

Větší sestřenicí volavky bělostné je volavka bílá, elegantní dlouhonohá dáma s vějířem jemných peří, které ji splývají ze zad jako hedvábný šátek. Tato krasavice na ostrově Fort Desoto okolo mě přešla ve vzdálenosti nějakých dvou metrů a chvíli zkoumala můj fotobatoh, který jsem nechal ležet opodál…

Volavka bílá (Egretta alba)

 

3. Volavka rusohlavá (Bubulcus ibis)

Volavky rusovlasé byly vidět všude, jen ne tam, kde by je člověk hledal nejvíce, vzhledem k tomu, že patří mezi brodivé ptáky. Vzpomínám si, jak se volavky rusohlavé (Bubulcus ibis) procházely před vstupem do knihovny v Cape Coral a jak se motaly mezi auty na rušné ulici nedalekého Fort Myers. Mokřady využívaly především jako nocoviště, stejně jako tato volavka přilétající za posledních paprsků do rezervace Wakodahatchee.

1D3_3422PS

 

4. Volavka modrošedá (Egretta caerulea)

Tato volavka modrošedá byla vůbec prvním ptákem, kterého jsem na Floridě vyfotil. Hned po příletu do Miami jsem vyrazil na známou mokřinu Green Cay a fotil jako blázen – z dřevěné lávky bylo sice vše z nadhledu ale ten pocit dostat se k volavce na pár metrů mi zkrátka nedal!

IMG_4828PS

 

5. Volavka zelenavá (Butorides virescens)

O hodinu popzději jsem se nacházel na další vyhlášené lokalitě hned vedle Green Cay – mokřadu Wakodahatchee – viz. Samostatný článek Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém. Zde se mi poprvé ukázala volavka zelenavá – pták připomínající tvarem těla vukače velkého.

1D3_4346PS

 

6. Volavka tříbarvá (Egretta tricolor)

Ač jedna z nejpestřeji zbarvených volavek Floridy, je chováním celkem nenápadná a často ji uvidíte sedět někde v blízkosti vody, kde si obstarává potravu. Tuto volavku si lze snadno splést s volavkou modrošedou.

1D3_0378PS

7. Volavka velká (Ardea herodias)

Volavka velká je největší severoamerická volavka a vzhledem dost připomíná naší evropskou volavku popelavou. Přes své rozměry je velmi elegantní a staví si hnízda ve vrcholcích křoví, takže je mezi fotografy velmi oblíbená.

1D3_3599PS

8. Volavka červenavá (Egretta rufescens)

Volavka červenavá je jednou z nejkrásnějších volavek Floridy a vidět ji při lovu ve velký zážitek. Je docela zřejmé, odkud získala své druhové jméno – podle červenavě zbarvených a jakoby hrubým hřebenem učesaných per na hlavě a na krku.

IMG_5491PS

9. Bukač severoamerický (Botaurus lentiginosus)

Pozorovat nebo vyfotit bukače byl pro mě vždy velký sen a i když se v tomto případě jedná o bukače severoamerického, měl jsem z této fotky velkou radost. Ulovil jsem ji hned druhý den pobytu na Floridě – z Miami jsem to namířil rychle na sever na ostrov Meritt Island, jinak známý spíše jako středisko kosmických letů Mys Canaveral. Při pozdně večerní projížďce po známé vyhlídkové cestě „Blackpoint Wildlife Drive“ se mi na chvíli ukázal tento krasavec aby za chvíli zase zmizel kdesi v bažině…

1D3_8419PS

10. Bukáček bažinný (Ixobrychus exilis)

Bukáček je pro mě nejroztomilejším volavkovitým ptákem Floridy – pták měřící sotva 30 cm se lehce ztratí v rákosí a tak jsem si na něj musel počkat až na závěr celého výletu. První setkání na známe Anhinga Trail v parku Everglades nedopadlo dobře – můj upřený pohled kamsi do rákosí pod lávkou přilákal jakousi španělsky mluvící rodinu a ti za děsného rámusu a se slovy „podívej se na toho divného ptáka“ malého bukáčka odehnali. Naštěstí jsem si to vynahradil o dva týdny později v mokřadu Wakodahatchee (Miami), kde se bukáček slunil asi půl hodiny na listech vodních rostlin.

1D3_3793PS

11. Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax)

Ačkoliv se mu v Americe říká trošku jinak, je kvakoš noční tím samým ptákem, kterého můžeme potkat i v našich zeměpisných délkách. Ačkoliv jsem viděl na internetu spoustu fotek tohoto ptáka, sám jsem neměl příliš štěstí – jediného dospělce unikajícího do bezpečí mangrovů jsem zahlédl v rezervaci na Sanibel Island u Fort Myers a tak se opět ukázala jako nejlepší lokalita Wakodahatchee u Miami – tento mladý pták vysedával v křoví hned u vstupu a tak jsem ho cvaknul i když moc akce v tom nebylo - jak někteří kolegové fotografové rádi říkají, je to fotka typu “pták sedící strnule na větvi”.

Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax)

12. Kvakoš žlutočelý (Nyctanassa violacea)

Zde, na rozdíl od předešlého ptáka, jsem si vychutnal kvakoše žlutočelého právě a jedině na ostrově Sanibel. Vyfocený exemplář vysedával jednoho chladného lednového rána na větvi hned vedle silnice – fotit z nadhledu silničního náspu jsem nechtěl, pták mě ale naštěstí nechal sestoupit až k vodě a udělat sérii fotek včetně pár akčnějších záběrů s rybkou v zobáku – viz galerie…

1D3_2364PS

 

Jestli jste počítali se mnou, vyfotil jsem během necelých 3 týdnů na Floridě všechny běžné severoamerické druhy volavek. Kromě nich na Floridě můžete běžně potkat další ptáky z řádu brodivých:

 

Ibis bílý (Eudocimus albus)

Ibis hnědý (Plegadis falcinellus)

Kolpík růžový (Platalea ajaja)

Nesyt americký (Mycteria americana)

 

Tak co, už plánujete cestu na Floridu? Rozhodně to stojí za to!

 

Seznam všech článků o Floridě

Florida 2010 – I – anhinga, hadí pták

Florida 2010 – II – bombardér pelikán

Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Florida 2010 – IV – orlovec, rybář Floridy

Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Florida 2010 – VI - pár floridských datlíků

Florida 2010 – VII – J.N.D. Darling a zima v tropech

Florida 2010 – VIII – Little Estero Lagoon

Kondoři na jihu USA

Florida 2010 – IX – Sebastian Inlet State Park

Člověk, přítel přírody?

Florida XI – zblízka

Florida XII – Fort Desoto

Florida XIII – co se jinam nevešlo

Ptáci Floridy - Portfolio (článek)

Portfolio - ptáci Floridy (fotografie v portfoliu)

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 09:00
 
Komentářů (44)
  • Pavel Zamrazil

    pěkně pojatý článek a fotky jako vždy super. Florida by mě velice lákala, ale je to dost z ruky :-( . Ať se daří. Pavel

  • Jirka

    Ahoj Pavle, je to dost z ruky ale je to zazitek! Podle me by kazdy wildlife fotograf alespon jedno v zivote mel navstivit nejake prirodni Eldorado - Florida je jednim znich, popr bych uvazoval o nejakem work****u napr v Kostarice (Ondra Prosicky).
    BTW. diky za link na Tve stranky - zajimave, pekne to rozjed, tesim se na dalsi fotky!

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana