Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 11 Únor 2010 20:42

Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Ačkoliv se nejedná o nejlepší místo, kde lze na Floridě získat krásné fotky ptáků, strávil jsem v rezervaci Wakodahatchee první i vůbec poslední den mého floridského pobytu. Důvod, proč se jedná o jedno z nevyhledávanějších míst fotografů a milovníků přírody v širším okolí Miami je fakt, že na velmi malém území lze velmi pohodlně a zblízka sledovat velké množství ptáků od potápivých ptáků, přes volavky a ibisy, dravce a pelikány až po pěvce nebo rybaříka. Celkem bylo z této lokality popsáno přes 140 druhů ptáků!

 

1D3_4549PS

 

Podobně jako nedaleko ležící rezervace Green Cay (mapa), je Wakodahatchee (mapa) uměle vytvořený systém mělkých rybníčků s bujnou vegetací který slouží nejen jako útočiště ptáků ale také jako přirozený čisticí systém, kterým denně protéká velké množství odpadních vod z okolních aglomerací. V informačním letáku se můžete dočíst, že lidé vracejí přírodě to, co jí vzali – kdysi zde byly prérie hustě porostlé vegetací s přirozenými mokřady, dnes se tudy táhnou dlouhé silnice v pravidelné síti, která tvoří města Boynton Beach a Delray Beach přibližně 80 km severně od Miami, které je pro Evropana asi nejpřirozenějším záchytným bodem.

 

1D3_3783PS

 

IMG_5085PS

 

 

Wakodahatchee je název pocházející z nářečí původních indiánských kmenů a znamená prý něco jako „vytvořené vody“ tedy přesně to, čím Wakodahatchee i Green Cay jsou – umělými mokřady. 1D3_3638PSOběma rezervacemi se táhnou dřevěné vyhlídkové stezky ve výšce hruba 1 – 2 metry nad vodou. Na první pohled by se mohlo zdát, že Green Cay, které je služebně starší, disponuje informačním centrem pro návštěvníky a stezkou dlouhou 1,5 míle (přibližně 2.5 km) bude zajímavější, než Wakodahatchee, které může poskytnout jen asi 1 km vyvýšených stezek. Opak je pravdou. Alespoň při mé návštěvě se většina místních znalců stahovala do Wakodahatchee, které je svým vegetačním rozdělením už na první pohled pestřejší než Green Cay, kde vás čeká dlouhá chůze nad volnou hladinou a kde lze sledovat většinu ptáků spíše z dálky. Další velmi výraznou nevýhodou, ač se to může zdát směšné, je fakt, ze v zábradlí na Green Cay jsou menší mezery než ve Wakodahatchee – nepatrný rozdíl způsobuje, že zatímco ve Wakodahatchee si můžete lehnout a fotit velkými objektivy z nižší polohy (i když se to stále nedá srovnat s focením od hladiny protože jste nějaký metr nad hladinou), na Green Cay lze fotit pouze přes zábradlí. Rozdíl jednoho metru nevypadá jako mnoho, v mém případě jsou ovšem fotky z Green Cay prakticky nepoužitelné zatímco ve Wakodahatchee pár „dobrých“ fotografií vzniklo.

 

IMG_5134PS

 

 

 

IMG_5127PS

 

A jak přibližně vypadala návštěva těchto míst? Na Green Cay jsme viděli hlavně slípky zelenonohé (Gallinula chloropus), lysky americké (Fulica americana) a anhingu (Anhinga anhinga), při troše štěstí lze pozorovat různé druhy volavek a ibisy ale často jsou dost daleko; zajímavější může být rezervace za tahu, kdy se v zarostlých úsecích mohou vyskytovat různí pěvci a datlovití.

 

IMG_6333PS

 

Wakodahatchee je jaksi „útulnější“, vše je blíže stezce, téměř na dosah návštěvníků a je toho také více vidět. Hned u vstupu nás uvítal mladý kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) a opodál volavka velká (Ardea herodias) pojídající želvu, po pár krocích usedá na zábradlí těsně před námi volavka tříbarvá (Egretta tricolor), která je tak blízko, že se mi ani nevejde do hledáčku a tak fotím „portrét“. Pod ní se rákosím prodírá volavka bělostná (Egretta thula)

 

Volavka velká (Ardea herodias) s mladými na hnízdě:

1D3_4145PS

 

IMG_6309PSPosouváme se dál, na keři hned vedle stezky si staví hnízdo anhingy, které sdílejí prostor s kormoráy, mělkou vodu v další části rezervace prohledávají svými dlouhými zobáky ibisi a dále na vodě je vidět bílého pelikána severoamerického (Pelecanus erythrorhynchos), na rákosí těsně přede mnou se šplhá vlhovec červenokřídlý (agelaius phoeniceus)…odevšud se ozývá kvokání slípek zelenonohých (Gallinula chloropus) a lysek amerických (Fulica americana), občas se na listech leknínů ukáže pestře zbarvená slípka žlutonohá (Porphyrio martinica). Po chvíli nás zaujme leskle modře zbarvený vlhovec člunoocasý (Quiscalus major) který si na zábradlí stezky výrazným hlasem označuje svoje tetirorium – nechává nás opět přiblížit se na pár metrů a nenechá se vyplašit ani když procházíme jen metr od něj. O kus dále je místo, kde jsem strávil asi nejvíce času – křoví, na kterém si staví svá hnízda anhingy a volavka velká – z jednoho hnízda dokonce občas vystrčí své čupřiny dvě malé volavky. To je i místo, kde jsem vyfotil anhingu pojídající rybu a kde nám zapózoval i bukáček bažinný (Ixobrychus exilis). Občas se ukáže rybařík pruhoprsý (Megaceryle alcyo), jeden z nejplašších ptáků Floridy.

 

 

1D3_4005PS

 

Největší zážitek je počkat si na západ slunce a na nesyty americké (Mycteria americana) a hejna ibisů a volavek přilétajících přenocovat na křovinatých ostrůvcích. Tento čas jsem ocenil hlavně kvůli pozorování volavek rusohlavých (Bubulcus ibis), které se přes den pohybují v menších hejnech na polích a loukách kolem silnic takže přílet na nocoviště je jednou z mála příležitostí, jak tyto zajímavé ptáky v klidu pozorovat. Jeden den byla rezervace pro veřejnost „uzavřená“ (po Novém Roce) a my jsme tak byli jediní návštěvníci Wakodahatchee – připadali jsme si jako v zoo – na zábradlích hřadovali desítky ibisů, volavek a husiček podzimních (Dendrocygna autumnalis), kolem nás se to ozývalo roztodivnými, pro evropany exotickými hlasy stovek ptáků…

 

Volavka Rusohlavá (Bubulcus ibis):

1D3_4427PS

 

Na Wakodahatchee jsem se setkal i s několika americkými fotografy tak když budete mít čas, podívejte se na jejich stránky. Milo Burcham je moc milý chlapík, skvělý fotograf a biolog sídlící na Aljašce, který fotil např. pro National Geographic. John Cornell je místňák a taktéž výborný fotograf, na jeho stránkách se můžete podívat jak rozličná je místní avifauna, třeba vás naláká k nákupu letenky směr Florida.. ;-)

Dnes mi to moc nepíše takže KONEC.

 

Seznam všech článků o Floridě

Florida 2010 – I – anhinga, hadí pták

Florida 2010 – II – bombardér pelikán

Florida 2010 – IV – orlovec, rybář Floridy

Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Florida 2010 – VI - pár floridských datlíků

Florida 2010 – VII – J.N.D. Darling a zima v tropech

Florida 2010 – VIII – Little Estero Lagoon

Kondoři na jihu USA

Florida 2010 – IX – Sebastian Inlet State Park

Člověk, přítel přírody?

Florida X - volavky

Florida XI – zblízka

Florida XII – Fort Desoto

Florida XIII – co se jinam nevešlo

Ptáci Floridy - Portfolio (článek)

Portfolio - ptáci Floridy (fotografie v portfoliu)

__________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 17:56
 
Komentářů (24)
  • Petr Bambousek  - Nezklamalo

    Ahoj Jirko, díky, žes to ještě stihnul. Nezklamalo ani místo, ani fotky. Líbí se mi, že jsou to takové jiné pohledy na Floridu a těší mě, že jsem ho v itineráři nevynechal. Uvidím, jak pochodím já. Mám trochu depku z těch přívalů sněhu u nás i na západním pobřeží USA a modlím se, aby se to umoudřilo. Díky za článek a měj se moc fajn. Až přijedu, bude tu ještě řada článků, tak budu mít, co číst :-)

  • Jirka Slama

    Ahoj, jeste jednou Petre, stastnou cestu a spoustu zaziku na Floride! Jsem zvedavy, co na Wakodahatchee uvidite a hlavne tedy ve Viera Wetlands ;-)

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana