Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida 2010 – I – anhinga, hadí pták

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Středa, 27 Leden 2010 21:54

Florida 2010 – I – Anhinga, hadí pták

 

IMG_4999PSSrdce mi zaplesalo, když jsem se minulý rok dozvěděl, že se na přelomu roku budu moci podívat na Floridu; ihned jsem si vzpomněl na krásné fotky Ondry Prosického, začal shánět informace a připravovat se na velké dobrodružství. I když jsem jel původně na Floridu pracovně, nakonec jsem strávil více času focením ptáků ale o tom tady psát nechci a ani bych neměl :-). Chtěl jsem vlastně začít takovou malou úvahou o tom, jak se člověk-fotograf-začátečník vyvíjí – často se vrhne do focení divoké přírody bez větších znalostí ale chce za každou cenu vyfotit nějakého opravdu pěkného ptáka jako např. ledňáčka! 1D3_3754PSČasem ale zjistí, že krásní jsou i ti úplně obyčejní a neprávem opomíjení ptáci, které vídáme každý den kolem krmítek a na ulici při cestě do práce. Tento pocit ve mně zrál celý minulý rok a s tímto pocitem jsem se také chystal na Floridu … přeci jen jsem se ale nemohl zbavit zvláštního nutkání, že některé ptáky bych na Floridě potkal… no, nedovolím si říci, že raději, než ty ostatní ale prostě na některé druhy jsem se vyloženě těšil! Kromě např. kurlana chřástalovitého (v angličtině má tento pták mnohem hezčí jméno Limpkin) nebo karanča chocholatého (opět v angličtině libozvučnější jméno Caracara), které se mi nakonec potkat nepodařilo, s anhingou americkou (Anhinga anhinga) byla situace o poznání jednodušší – Na Floridě se jedná o podobně rozšířeného ptáka jako je u nás třeba kachna divoká – samozřejmě na vhodných místech, kterými jsou pro Anhingu mokřady a mělká voda s hojností ryb, kterými se tento pták živí.

 

1D3_3214PS

 

1D3_3496PS

 

 

Proč se tomuto ptáku v Americe přezdívá „hadí pták“ je nasnadě – při pohybu ve vodě je celé tělo anhingy ponořené a nad vodu vyčnívá jen dlouhý úzký krk a anhinga tak připomíná plovoucího hada. To, co mě na anhinze (dost složitě se to slovo skloňuje) učarovalo je asi jako u všech ptáků z řádu veslonohých jejich krásně vybarvená hlava a zajímavý zobák (podobně „uhrančiví“ jsou další z veslonohých – v Evropě hlavně známí kormoráni nebo terejové).

 

 

 

IMG_5030PS2

 

Jak už to tak bývá u druhů, které bych měl rád ve své galerii, při prvním setkání s anhingou jsem byl trochu nervózní – to z toho nadšení, že ji vůbec vidím - a rychle jsem udělal pár tzv. pojišťovacích snímků, tj. snímků bez přípravy abych měl „aspoň něco, kdyby ten pták ulétl“. Po pár dnech na Floridě jsem pochopil, že toho se tedy opravdu bát nemusím! V mokřadech narazíte na anhingu na každém kroku a v některých rezervacích se jich na stromech tísnilo hned několik desítek a nakonec se mi poštěstilo pozorovat i ptáky stavějící hnízdo!

 

 

1D3_3893PS2

 

 

 

 

Při prvním pohledu na anhingu je patrné, že se jedná o příbuzné kormoránů a tím myslím především to, že nejčastěji je IMG_5054PSuvidíte, jak si s roztaženými křídly na slunci suší pera – stejně jako Kormoránům se jim totiž nemastí peří, má to ale zase tu výhodu, že se snadněji potápí za potravou. Na druhou stranu je tu několik odlišností a není to jen úplné potopení těla ve vodě– mají i odlišný způsob lovu – zatímco kormoráni chytají ryby normálně do zobáku, anhinga ryby pod vodou napichuje na zobák a má ho k tomuto účelu velmi dobře přizpůsobený a ostrý. Anhinga je také zajímavěji vybarvená – zdobí ji bílé skvrny na hřbetě a světlá čupřinka na hlavě, samička má navíc krk zbarvený do hněda; anhinga má výrazně delší ocas než kormoráni.

 

 

1D3_4319PS

 

1D3_9488PS

 

 

 

Míst, kde se zaručeně setkat s anhingou je na Floridě spousta tak tedy alespoň pár zaručených tipů z lokalit, které jsme stihli projet (na googlu si jistě najdete, kde se místa přesně nacházejí):

1D3_4289PSAnhinga Trail – malá rezervace na východním okraji národního parku Everglades – název dává tušit, že tady to je tutovka! Anhingy pózují jen pár metrů od vás, v rákosí a na stromech si stavějí svá hnízda.

Tamiami Trail – silnice č. 41 nebo také Tamiami Trail se táhne od města Naples na západním pobřeží Floridy směrem na východ až do Miami. Cesta s množstvím odboček, která přetíná Big Cyperss National Preserve a ze severu ohraničuje Everglades by se dala jet týden! Po celou cestu silnici lemují mokřady s hejny volavek a ibisů, na větvích nad vodou hlídkují rybaříci (příbuzní našeho ledňáčka) a dravci, vody jsou plné aligátorů, na stromech se vyhřívají anhingy a kormoráni.

V blízkosti Miami je jedním z nejjistějších míst rezervace uprostřed města s názvem Wakodahatchee Wetlands a nedaleké Green Cay Wetlands. Ačkoliv se jedná o malá území uprostřed městské zástavby, je zdejší ptačí život tak rozmanitý a bohatý, že jsem zde strávil první i poslední den na Floridě!

 

 

 

Seznam všech článků o Floridě

Florida 2010 – II – bombardér pelikán

Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Florida 2010 – IV – orlovec, rybář Floridy

Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Florida 2010 – VI - pár floridských datlíků

Florida 2010 – VII – J.N.D. Darling a zima v tropech

Florida 2010 – VIII – Little Estero Lagoon

Kondoři na jihu USA

Florida 2010 – IX – Sebastian Inlet State Park

Člověk, přítel přírody?

Florida X - volavky

Florida XI – zblízka

Florida XII – Fort Desoto

Florida XIII – co se jinam nevešlo

Ptáci Floridy - Portfolio (článek)

Portfolio - ptáci Floridy (fotografie v portfoliu)

___________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 18:09
 
Komentářů (78)
 • Srpice obecná

  Ahoj Jirko,
  krásné foto úlovky!!!
  Dík za rozšíření znalostí o "zmijákovi".
  Mám radost, že se ti tvá služební cesta takhle vydařila a že ses v pořádku vrátil ke své milované Elišce.
  Š.

 • Jirka Slama

  Ahoj Sarko, pekne jsi ho nazvala, Zmijak :-)
  Cesta se vydarila moc takze uz planujeme navrat...coz ale ostatne delame vzdy protoze vsude je krasne a clovek by se chtel vzdy vracet...
  Jirka

 • Míla  - re:

  Jirko, haďáka´s nafotil moc krásně, tak jako předešlé ptactvo a krajiny.Komentář jsem si též se zájmem přečetl. Jsi fotografická jednička! Jen tak dál.:-)

 • Jirka Slama

  Ahoj Milo,
  diky za povzbudiva slova a dalsi originalni nazev Anhingy, to uz mame vedle zmijaka hadaka :-)

  S tou jednickou jsi to trochu prehnal, jednicky jsou jini, ja jsem mozna tak stovka nebo tisicovka :D

 • alessandro  - Good work

  Very nice pictures and article
  thank you very much for sharing
  ale

 • Jirka Slama

  Thanks a lot Alessandro and hope to see you in Norway in summer!

 • Zdeněk Souček

  Jirko, jak ta anhinga polyká rybu, to je nádherná fotka. Ta se povedla. A vůbec, celé stránky jsi pěkně vylepšil.

 • Jirka Slama

  Diky Zdenku, Florida byla uzasna jak jsi mel ale jiste sam moznost se presvedcit. Doufam, ze se jeste nekde potkame!

 • Petr Bambousek  - Já to věděl

  Moc pěkný fotky, Jirko. Těším se na další (to víš, jsem nenasyta) ! Petr

 • Jirka Slama

  Diky Petre, Tvych slov si opravdu moc cenim! Dalsi fotky jiste budou ale urcite nestihnu vse pred Tvou cestou na Floridu kterou mas beztak naplanovanou vic nez dobre! Tesim se na Tve ulovky!

 • dfs  - sdf

  No matter who, wherever you can simply use e-mail, e-wallet,<b>Salomon Shoes</b>?intelligence search like public services, a realistic city like the reality is built, and is spread to every corner of the world. The protagonist Xiao Ji Jian two is a personality introverted science boys,<b>Michael Kors Outlet Store</b>?during the summer by their own admired predecessors Shinohara Xia Xixi dragged her home Nagano Prefecture Ueda City. There lived from the Muromachi era has always been the Warring States, a family home. He is a 90-year-old great-grandmother,<b>Michael Kors</b>?<b>Philipp Plein</b>?doctor, fisherman, firefighter,?<b>Ray Ban Sunglasses</b>?waterway administrator, electrical shop owner, police, self-defense officer, primary school students until the baby, all wa...

 • Star Episodes  - Star Episodes

  Watch Hindi channels star plus, Colors tv, Sony Tv, ZEe bangla, Star Jalsa, hotstar, zee5, voot, sony liv, sun nxt dramas full episodes watch online hd quality videos. Watch free online hindi language premium web series of zee 5, hotstar, voot, ALT Balaji, amazon prime or netflix

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana