Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 01 Březen 2010 19:19

Florida 2010 – V – Bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

 

Tak dnes opět jenom krátce, v šuplíku nemám nic zvláštního, co bych chtěl napsat, vytratila se invence a hlavu mi zaměstnávají jiné myšlenky. Na zpracování fotek bahňáků z Floridy jsem se obzvláště těšil – jsou to moji velice oblíbení ptáci a na Floridě jich je opravdu požehnaně! Po selekci těch pro mě nejhezčích a vytřídění fotografií vhodných „do článku" mi jich stále zbývá 29, budu to muset projet ještě jednou, dnes to bude zkrátka více o fotkách než o povídání…a koho nakonec to povídání zajímá :-)

 

Jespák písečný (Calidris alba), Fort Desoto:

1D3_9041PS

V angličtině mají bahňáci přiléhavější označení "waders" od slova to wade = brodit se/brouzdat se vodou nebo bahnem a to je také to, co většina bahňáků dělá nejčastěji:

 

Ústřičník americký (Haematopus palliatus), Fort Desoto:

1D3_8725PS

 

 

Kulík bledý (Pluvialis squatarola), Little Estero Lagoon, Fort Myers:

1D3_1199PS

 

 

Kulík kanadský (Bonapartův) (Charadrius semipalmatus), Little Estero Lagoon, Fort Myers:

1D3_1169PS

 

 

 

Vodouš břehoušovitý (Tringa semipalmata), Fort Desoto:

1D3_9277PS

 

 

Když jedete pozorovat a fotit ptactvo do ciziny, je moudré se předem dobře připravit a nastudovat si druhy, se kterými se můžete nejčastěji setkat. Když letíte přes oceán, můžete si být jisti, že poznávání jednotlivých druhů vám ztíží pestřejší složení severoamerické avifauny a v mém případě i malá zkušenost – pokud znáte dobře faunu evropskou, pak vám odpadne mnoho práce. Toto se mě ovšem stále ještě netýká a tak jsem fotil částečně metodou „foť vše a pak si to dohledáš v knížkách“.

 

Pochoutka! Kulík kanadský (Bonapartův) (Charadrius semipalmatus), Little Estero Lagoon:

1D3_0964PS

 

 

Baletka - vodouš břehoušovitý (Tringa semipalmata), Sebastian Inlet State Park:

1D3_8329PS

 

 

To bude dobrota! - ústřičník americký (Haematopus palliatus), Fort Desoto:

1D3_8818PS

 

1D3_0986PSZvláště u bahňáků jsem volil tuto metodu velice často – volavky člověk bezpečně rozezná stejně jako další velké ptáky, s pěvci se nemusí tolik obtěžovat, protože v zimě jich na Floridě stejně mnoho není ale s bahňáky je to složitější – 1D3_9020PSzdržují se na písčitých plážích po celý rok takže si jich v každé roční době užijete dosytosti ale v zimním šatu se sobě často druhy velmi podobají takže se vám může lehce stát, že v hejnu kulíků kanadských (bonapartových) (Charadrius semipalmatus) přehlédnete světleji zbarveného kulíka hvízdavého (Charadrius melodus) nebo budete mít problém rozpoznat, jestli ta hnědobílá kulička prohrabávající písek na pláži před vámi je jespák aljašský (Calidris mauri), písečný (Calidris alba) nebo srostloprstý (Calidris pusilla).

 

Kulík hvízdavý (Charadrius melodus), Marco Island:

1D3_3018PSthumb

 

 

Kulík bledý (Pluvialis squatar), Fort Desoto:

1D3_8898PS

 

Naštěstí existují také druhy, které lze celkem bezpečně poznat takže např. u kameňáčků pestrých (Arenaria interpres), ústřičníka amerického (Haematopus palliatus) nebo vodouše břehoušovitého (Tringa semipalmata) víte ihned, s kým máte tu čest!1D3_8871PS I když jsem si přivezl z Floridy fotek bahňáků hodně, myslím, že jsem to dost podcenil! Při prohlížení fotografií jsem zjistil, že jsem si dovezl i pár druhů, o kterých jsem nevěděl – většinou se mi zdáli ptáci něčím odlišní a tak jsem cvaknul alespoň pár fotek pro identifikaci. Po určité chvíli člověk také přestane pohyb malé opeřené droboty na plážích vnímat – samozřejmě, že většinou se jedná o ty neběžnější Kulíky a Jespáky ale dost často se mezi nimi objeví něco zajímavějšího. Například jsem málem přehlédl slukovce krátkozobé (limnodromus griseus), kteří se brodili s ostatními bahňáky a dlouhokřídlými na pláži Bunche Beach u Fort Myers. Jeho velice podobného blízkého příbuzného slukovce dlouhozobé (Limnodromus scolopaceus) znám sice dobře z předloňské kanadské výpravy ale zimní zbarvení je opravdu matoucí!

 

 

Slukovec krátkozobý (limnodromus griseus), Bunche Beach, Fort Myers:

1D3_1748PS

 

IMG_5455PSAčkoliv s bahňáky se opravdu na Floridě setkáte na každé pláži, některá místa poskytují lepší možnost ptáky pozorovat a fotit. Pro mě byla nejzajímavější asi tato místa – Sebastian Inlet State Park na východním pobřeží s hejny bahňáků a krásnými plážemi plnými mušlí; Little Estero Lagoon kde hned vedle místa, kde všichni fotí volavky a ibisy, můžete potkat různé druhy kulíků a já zde měl štěstí i na jespáka drobného (Calidris Minutilla). 1D3_1247PSMou Top lokalitou, a to i souhrnně pro celý floridský výlet, pro mě ale asi zůstane Fort Desoto u St. Petersburgu na západním pobřeží Floridy. Lokalita kterou na Floridě musíte navštívit! Krásné písčité pláže s velmi mírným sklonem na které moře vyplavuje ulity a sem tam nějakou mrtvou rybku jsou pravým rájem bahňáků. Focení kulíků, kameňáčků a ústřičníků pochutnávajících si na měkkýších a ostnokožcích bylo jedním z nejpříjemnějších zážitků floridského putování za ptáky…

 

 

Další z méně častých druhů - jespák rezavý (Calidris canutus), Fort Desoto:

1D3_9840PS
Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 17:47
 
Komentářů (34)
 • Luboš Kadeřávek

  Ahoj! Pochoutka! a Baletka jsou pro mě favority ! :) Luboš

 • Jirka Slama

  Diky Lubosi, nekdy je tezke urcit ktera fotka je nejhezci, cloveku se k nim vazou vlastni vzpominky ale je fakt ze ten Kulik s zizalou je pro me asi ten nej...bavil jsem se tam s jednim chlapikem z New Jersey kdyz nam tenhle pipik predvedl krasny "boj" s cervikem, lehl jsem rychle na zem a zvakal - z 6 fotek jen tato opravdu povedena, zaverka ho zblizka vyplasila tak dalsi fotky jsou mimo rovinu ostrosti...

 • jason bonsey

  hi could you please help me identify my wading birds from cuba. many thanks jason

 • Jiri Slama

  Hi Jason, send me link or pictures to my email, another option that I sometimes also use is the great forum at http://birdforum.net/

  Jiri

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana