Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida 2010 – IV – orlovec, rybář Floridy

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 18 Únor 2010 23:30

Florida 2010 – IV – Orlovec, rybář Floridy

1D3_1561PS

 

Když jsem si po návratu z Floridy připravoval seznam článků, kterými bych rád uvedl některé fotografie z tohoto výletu, měl jsem dilema, koho nazvat rybářem – orlovce nebo pelikána, který v animovaných pohádkách často vystupuje právě jako rybář a který brázdí floridské pláže a střemhlav se vrhá do vln za svou kořistí? Nakonec to vyhrál orlovec říční (Pandion haliaetus), elegantní dravec, který hlídkuje vysoko nad hladinou moře aby se znenadání pustil za vyhlédnutou rybou. Nebyl to jen způsob lovu Orlovce ale hlavně jeho úspěšnost, proč jsem ho nazval rybářem. Možná za to mohou i bohaté floridské vody, pro mě přesto Orlovec zůstane v mysli jako jeden z nejobratnějších lovců, které můžete spatřit na floridském pobřeží.

 

1D3_0233PS

 

Vzpomínám si na naše první setkání s orlovcem v Kanadě v létě 2008 kdy jsem, poté co jsme zahlédli tohoto dravce sedět 1D3_0053PSna sloupu elektrického vedení vedle silnice, vyběhl s bušením srdce z auta a rychle udělal několik dost nepovedených záběrů jen abych ho měl na fotce. Další dny jsem zjistil, že mé vzrušení bylo docela zbytečné – v části Britské Kolumbie, kde jsme se pohybovali byla místy uměle vytvořená hnízda orlovců kolem silnic tak častá, že jsme zastavovali kilometr co kilometr abych mohl uspokojit svou fotografickou vášeň. I když jsem pak zjistil, že orlovec je díky svému způsobu života pro člověka relativně snadno dostupný a pozorovatelný, přesto jsem nečekal, že na Floridě to budou, alespoň pokud se týká tohoto dravce, takové fotografické žně!

 

 

 

 

Orlovec říční (Pandion haliaetus), Fort Desoto:

1D3_0412PS

 

Na Floridě se setkáte s orlovcem prakticky všude, kde má dobré podmínky k lovu – tzn. dostatečně velkou vodní plochu s čistou vodou, ve které dokáže snadno vyhlédnutou kořist ulovit. Vyplatí se, pokud jste zrovna někde na pláži, sledovat neustále oblohu nad sebou – orlovec se může kdykoliv znenadání objevit a předvést svůj mistrovský lov jen pár desítek metrů od vás! Jistotou jsou pak místa, kde se zdržují i ostatní mořští ptáci kteří dávají vědět, že tady asi bude dostatek ryb a tedy velká pravděpodobnost spatřit orlovce.

 

1D3_1485PS

 

1D3_0260PSJedno takové místo je např. na plážích ostrova Fort Desoto – orlovci loví relativně blízko břehu a široce odkryté pláže dávají pozorovateli dobrý přehled takže mu žádný pták neunikne. Focení lovícího orlovce je velice příjemná činnost – po brzkém ranním focení bahňáků na pláži, když už slunce nabírá na síle a světlo začíná vrhat nepříjemné ostré stíny, nastavuji foťák na SERVO režim a sleduji dva ptáky kroužící vysoko nad břehem. Pokud některý z nich slétne níže k hladině, je nejvyšší čas se připravit a letícího ptáka zaměřit protože rychlý útok může přijít kdykoliv! Ostřit na orlovce s objektivem 500mm až během jeho střemhlavého útoku je téměř zbytečné a nemožné. Pokud vydržíte na pláži sedět pár hodin – a rozhodně to není nepříjemné – určitě se vám naskytne alespoň jedna možnost lovícího orlovce vyfotit!

 

1D3_0043PS

 

Občas má člověk štěstí a zahlédne orlovce pojídající svou kořist někde na vyvýšeném místě – nejčastěji na větvi stromu nebo pahýlu kmene – určitě se vyplatí tato místa sledovat častěji, neboť se na ně dravec pravidelně vrací. Dvě taková místa jsem našel právě na ostrově Fort Desoto, ptáci jsou zde však docela plaší a nenechají vás přiblížit se na méně než asi 15-20 metrů. Docela jiné to bylo v malém parku Bowditch Pointe na nejsevernějším výběžku Fort Myers Beach, kde mě nechal krmící se orlovec přijít až těsně pod kmen stromu aniž by se nechal vyrušit od své čerstvé hostiny.

 

Orlovec říční (Pandion haliaetus), Bowditch Pointe, Fort Myers Beach:

1D3_1511PS

 

Není špatné umět rozpoznat hlas orlovce – já jsem se to naučil v rezervaci J.N. Ding Darling na ostrově Sanibel, kde mě podivný pronikavý hlas přinutil zastavit auto a prozkoumat okolí. Zatímco jsem marně honil strakapouda – předpokládaného majitele hlasu - v hustém křoví, hlas se ozval znovu ale nebyl to strakapoud – prošel jsem křovím a asi 15 ode mě jsem spatřil krásného orlovce sedícího na větvi – dokonce jsem měl to štěstí, že si zrovna protahoval křídla a krásně mi tak zapózoval…

 

Orlovec říční (Pandion haliaetus), J.N. Ding Darling Park, Sanibel Island:

 

IMG_6140PS2

 

 

Seznam všech článků o Floridě

Florida 2010 – I – anhinga, hadí pták

Florida 2010 – II – bombardér pelikán

Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Florida 2010 – VI - pár floridských datlíků

Florida 2010 – VII – J.N.D. Darling a zima v tropech

Florida 2010 – VIII – Little Estero Lagoon

Kondoři na jihu USA

Florida 2010 – IX – Sebastian Inlet State Park

Člověk, přítel přírody?

Florida X - volavky

Florida XI – zblízka

Florida XII – Fort Desoto

Florida XIII – co se jinam nevešlo

Ptáci Floridy - Portfolio (článek)

Portfolio - ptáci Floridy (fotografie v portfoliu)

_____________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 17:51
 
Komentářů (45)
 • ALESSANDRO CARBONI  - NO WORDS

  ABSOLUTELY MAGNIFICENT
  BIG BIG CONGRATS
  ALE

 • Jiri Slama

  Thanks a lot Alessandro! Florida is magnificent!!! You must go there one day...

 • Luboš Kadeřávek

  Ta poslední fotka se zvednutými křídly je fakt bezvadná! Moc se mi líbí moment a hlavně kompozice.Luboš

 • Jiri Slama

  Diky moc Lubosi! Take se mi libi nejvice, mam jeste jednu s jeste vice protazenymi kridly ale koncova pera jsou mirne usekla, pokusim se to nekdy doretusovat - nemam to rad ale ta fotka za to stoji!

 • Míla

  Ahoj Jirko, mě se jako obvykle, moc líbí všechny tvé "amatérské" fotky, Orlovce nevyjímaje.Se zájmem jsem si přečetl i doprovedný text. Jen jsem se nikde nedočetl jak je velký, jaké má rozpětí křídel. Z fotek je nepoměřitelný. Mějte se s Eliškou krásně.

 • Jiri Slama

  Ahoj Milo, dekuju moc! Mas pravdu, ani ja presne nevim jak ve velky a myslel jsem, ze patri ke stredne velkym dravcum...wikipedie mi ale prozdarila, ze je ca 60 cm dlouhy a rozpeti ma az 2 m tedy docela macek!!!

 • Evžen

  Ahoj Jirko.
  Opravdu pěkná práce.
  Těším se až pokecáme.

 • Jirka Slama

  Ahoj Evzene, diky, doufam, ze to v tom kvetnu vyjde. Pali se zatim neozval jak s tim ubytovanim...

 • Jirka H.

  Krásné fotky, skvělý článek a určitě fajn zážitky. Paráda.

 • Jirka Slama

  Ahoj Jirko, bylo to uzasne misto a urcite kazdemu milovniku prirody doporucuji, je to sice stale vic a vic zprofanovane ale ktera lokalita dnes uz neni ze...

 • pali hradisky  - krasavci

  krásne to stvorenia ... a ete lepsejsie fotecky ... uvidime sa za mesiac :)

 • Jirka Slama

  Ahoj Pali, uz se na Texel tesim, lakaji me i Motaci kteri by meli hnizdit v blizkosti pristaviste trajektu, videl jsem par opravdu povedenych fotek...

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana