Home Fotoblog Výlety a fotografie Červnový výlet za ptáky středního Norska

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 30 Červen 2011 22:55

Červnový výlet za ptáky středního Norska

Je to už téměř celé dva měsíce od mého posledního článku - co jsem celou tu dobu dělal? Byl to trochu hektický čas, hlavně v práci, kde jsem se snažil dokončit několik věcí před mou otcovskou dovolenou, které tu v Norsku máme povinně 10 týdnů. Ta mi začala v červnu a ihned jsem ji využil pro cesty za ptáky. Taky se musím přiznat, že poslední dobou si pokládám otázku, zda to celé má smysl, trávit veškerý čas focením a aktualizováním stránek, ze zábavy se pomalu stává povinnost a to člověka tolik netěší...Také proto jsem na webu poslední dobou tolik nepracoval. Ani teď po návratu z velkého, téměř 4-týdenního putování po středním Norsku nemám ve věci jasno takže to pro jistotu vezmu zlehka a web budu aktualizovat méně často dokud zase nenaleznu chuť a novou energii. Aby toho nebylo málo, musíme se tu v Norsku stěhovat na nové místo - naštěstí jsme nalezli krásný domek na samotě u jezera, kde zimují ptáci jako hohol, morčák velký nebo labuť zpěvná tak třeba to v zimě zase přijde...a konečně si budu mít kde postavit krmítko...

Tak a po trochu osobním úvodu už něco o tom našem putování - rodinný výlet s půlročním dítětem si každý představuje jinak, díky mé tolerantní ženě jsem se mohl věnovat většinu času fotografování ptáků a podle toho jsem i naplánoval ještě začátkem roku celou cestu. První týden jsme pobývali v oblasti Trondheimsfjordu u Levangeru, kde jsem strávil 4 nádherné noci na tokaništi bekasin velkých (Gallinago media) - zážitek to byl úžasný a časem o tom všem napíši samostatný článek.

 

Sameček bekasiny větší (Gallinago media) na tokaništi, Levanger

IMG_8094PS

Následoval přejezd k pobřeží a dvě noci strávené u známé Atlantské cesty u Kristiansundu. To co mělo být vrcholem našeho výletu se celkem nevydařilo - drahé ubytování v rybářských chatkách a parta dvaceti Čechů, kteří se pozdě v noci vraceli z moře a ještě po půlnoci porcovali nalovené ryby v přípravně pod naší minichatou. Fotograficky vyšla tato zastávka naprázdno i když o pár dní dříve tu Kjetil Schjolberg (mimochodem velmi nadaný a zároveň skromný! norský fotograf, o kterém chystám menší portrét) nafotil krásné fotky delfínů.

 

Ústřičník velký (Haematopus ostralegus), Runde

1D3_3951PS

Další dva dny byly ve znamení už tradiční zastávky na Runde, které mě ale pomalu přestává naplňovat - davy turistů a hlavně poznání jiných norských lokalit dělá z Runde tak trochu levnou turistickou atrakci - většinu času jsem strávil na svých oblíbených místech u majáku, letos bez jakéhokoliv úspěchu.

 

Linduška skalní (Anthus petrosus), Runde

1D3_3271PS

Následující dva týdny v Dovrefjell jsme museli zkrátit o pár dní kvůli stěhování a navíc přišlo letos jaro příliš brzy takže když jsme do oblasti kolem Oppdalu 15. června dorazili, bylo již minimálně dva týdny po vrcholku sezóny - sníh na horách byl roztátý a ptáci rozptýlení po obrovské ploše - přesto jsem si focení náramně užil a zbytek času věnoval lovu pstruhů v jezeře Gjevilvatnet.

 

Kulík hnědý (Charadrius morinellus), Orkelsjoen, Dovrefjell

1D3_5704PS

Až ke konci našeho pobytu jsem si našel čas porozhlédnout se kolem naší pronajaté chaty u Oppdalu a zjistil jsem, že by to klidně mohla být ptačí rezervace vzhledem k bohatství bahňáků, bělokurů, dravců, kukaček, drozdů, slavíků modráčků, čečetek, jikavců, nebo lejsků černohlavých, kterých v nedaleké blízkosti chaty i několik párů hnízdilo.

 

Lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca), Gvevilvassdalen, Oppdal

1D3_6235PS

O fotografování arktických druhů ptáků v oblasti Dovrefjell se rozepíšu podrobněji někdy příště a jeden článek si nechám na fotografie lyskonoha úzkozobého, překrásného malého bahňáka obývajícího vyšší nadmořské polohy skandinávských hor. Mějte se všichni krásně, moc díky za vaši přízeň a někdy brzy zase nashledanou u příbězích o norské avifauně.

J. Sláma

 

Slavík modráček (Luscinia svecica svecica), Vinstradalen, Dovrefjell

1D3_4778PS

_____________________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Pátek, 01 Červenec 2011 08:48
 
Komentářů (132)
 • Alessandro  - Good job

  As always your passion is the soul of your images. Nice to see and read your article.

 • Pavel Zamrazil

  pěkně napsáno a fotky super. Měj se Pavel

 • Zdeněk Souček

  Jirko, těšil jsem se na Tvůj nový článek a je jako vždy skvělý. Nejvíc mě nadchla ta bekasína. To víš, že to má smysl pracovat na tom webu a fotit. Třebas kvůli těm lidem, kteří to čtou nebo kvůli těm krásným chvílím stráveným v přírodě. A když se ta fotka povede... to je pak radosti! A tu si nelze nechat jen pro sebe.
  Ať se Ti daří. Zdeněk.

 • Jirka

  Diky Zdenku, uz se mi ta chut zase vraci, po dlouhe letne-pracovne-rodinne odmlce se k ptackareni rad na zimu vratim, uz si stavim krmitko :-)

 • Mecan

  Ahoj Jirko, těmito úvahami si projde většina :) Povinnost by z toho byla, kdybys měl smlouvu s vydavatelem, nebo byl na focení existenčně závislý - a to nejsi. Takže je to ušlechtilá zábava..povinnost si z toho děláš sám - ono se nic nestane, když se na měsíc či dva odmlčíš ( víc ne ! )...problém je, že další posunutí v kvalitě už v Tvém případě bude stát neúměrné množství času a energie, kterou bych rozhodně na úkor prcka neobětoval. Měj se fajn a nové bydlení Ti upřimně přeji - musí to být paráda. Až budeš v ČR, dej vědět :)

 • Jirka

  Ahoj Martine, tak jsem vedet nedal - v CR jsme byli dva mesice ale cele jsem to propracoval doma na stavbe takze na ptaky jsem se nedostal jeden jediny den. Diky za slova podpory, uz je to vic nez dva mesice ale brzy snad zase zapadne zivot do svych zajetych koleji, jestli se to tak da rict, nejaky material mam pripraveny a zima jiste prinese nejedno prekvapeni...

 • Štěpán  - Bekasina? Úúúúúúúžasná!

  Víc nemám co dodat, snad jen to, že jsem velmi rád, že jsi něco zase napsal - a měl do toho chuť. Vím, že to dokáže být svým způsobem zavazující záležitost, ale jak psal Mecan, nejsme nikde organizováni, takže je to parádička:-). Mě osobně manželka stejně po čase vyhání sama z domu, že prý to nejsem já, když nikam dlouho nevypadnu:-), a v přírodě už tě múzy brzy psát donutí:-). Prcek to bude mít parádní, když bude mít stejně pěkný vztah k přírodě. Měj se fajn Jirko.

 • Jirka

  Diky Stepane, jsme zpatky v Norsku zatim par dni takze je to jeste hekticke nastehovavani do noveho domecku ale je to nadhera, na samote u jezera. Z Cech jsem dovezl na Tvou radu zrni a v zime zkusim Belokury, take uz stavim na dvorku krmitko - jak to mi v byte chybelo, misto, kde bych mohl jen tak vybehnout ven a fotit. Odmlka mi prospela, uz se zase tesim "do prace" :-) a treba by na pristi rok mohl vyjit i nejaky ten spolecny vylet do Norska ;-)

 • MartinP  - re:

  Ahoj Jirko,
  po delší době jsem se mrknul k Tobě na web a objevil výsledky Tvého avizovaného Norského putování. Musím říct, že druhy jako kulík hnědý jsou mým snem. O prázdninách 2012 máme naplánovanou cestu do Norska, takže doufám, že některé sny se nám splní. Fotky máš povedené jako obvykle, jen mi připadají příliš světlé. Asi je to tím polárním dnem ;-)
  Zdraví
  MartinP

 • Jirka

  Diky za navstevu Martine, severska avifauna je opravdu uzasna! Ten komentar si beru k srdci, posledni dobou vsechny fotky nejak moc hazu do svetlych tonu a asi to neni idealni, pokusim se zlepsit :-)

  ps: na Kulika hnedeho je nejlepsi strategie naucit se dobre jeho hlas, jinak ho v tech rozlehlych horskych planich najdes jen velkou nahodou.

 • Miloš Truhlář  - Poklona

  Ahoj Jirko. Samozřejmě krásná bekasína, ale i mě nejvís dostal kulík. Už jsem po něm pasl v lokalitě ve Švédsku, kde měl být, ale ani jsem ho nezahlédl. Je to nádherný mít za humny severskou přírodu.
  Díky za články a přeji dakší krásný fotky.

 • Jirka

  Diky Miloši,
  Z toho kulíka jsem měl taky velkou radost - šel jsem po něm na lokalitě, kde často bývá ale trvalo, než jsem ho na rozsáhlých planinách našel - nejprve tedy zaslechl v dálce a po půlhodinovém plížení jsem se dostal snad na 8 metrů od něj. Zde je nejlépe spoléhat se na sluch, jinak je to spíš o náhodě. Dokonce mi i zvedl křídla v ochranné póze ale ta fotka má bohužel rozdělené pozadí vedví horizontem hory/obloha. Mít za humny aktickou přírodu je opravdu úžasný - na konci našeho pobytu v Norsku bysme rádi strávili rok na úplném severu tak tě pak pozvu třeba zrovna na toho kulíka nebo na arktické kajky ;-)

 • d  - is

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • Hassan  - Hassan

  sciencesandtechnology
  technologychanging
  luxuryfashionideas
  ideasaboutfashion
  petsexperience
  petshealthyfoods
  sportstimemagazine
  sportsclubsfitness
  getsportsrules
  servicesforautomotive
  innovativeautomotives
  automotivesectors
  toprealestatepoints
  luxurypropertytrade
  openrealestatearea
  findrentalsproperty
  ideasaboutfinance
  smartfinancechoice
  luxuryvacationpack
  bestvacationsideas
  smalltripadvisor
  travellingedges
  diyinteriordecoration
  homebasicdesign
  singlehomeimprovements
  homesrenovationidea
  homeimproveservice
  shoppingsections
  ideasabouteducation
  educationstatistic
  facultyoflawyer
  lawsremedies
  thelawandpractice
  legallawfaces
  lawandpolicyblog
  sciencesforhealth
  healthdiscoveryplan
  healthcareandmedicine
  healthrecoverysupport
  eathealthiestfoods
  healthcaredrives
  riskinsurancepolicies
  securelifeinsuranceplan
  fullinsurancepolicy
  selectcheapinsurance
  lifeinsurancechart
  getabusinessinsurance
  typesofservice
  serviceexperienced
  servicesbusinessplans
  servicesdrive4u
  differentbusinessesideas
  mediumbu...

 • amazon müller trikot  - amazon müller trikot

  The house can become absent of original packing equipment(Much like prime box or draw). Emerging manufacturing while and/or unusual merchandise 'll set this approach league. Original labels may be tied. Basically rendering ones attempt, You are investing buy in my package from the owner if you're the getting prospective buyer. You read and be in accordance the worldwide transportation strategy conditions and terms starts up in your own windowpane or it may be tabs. Importance penalty service fees once quotation are typically cause to undergo change must climb you the most possible offer selection..

  Written by the <i><b>dfb trikot müller</b></i> sending in those <b>maillot foot 2018</b> wager, You are investing <i><b>camisetas de futbol baratas</b></i> buy this guidance alternative from the <b>maillot de foot personnalise[/b...</b>

 • Coach Outlet Online Store  - Coach Outlet Online Store

  If you have a woman in your life, or you are shopping for yourself, then you probably know all about click here. Through the help of some well known celebrity endorsers and word of mouth among fashion conscious women, coach outlet online have become their most popular selling item. Here are just a few places where you can find cheap Coach Outlet Online Store. You can find a plethora of styles and colors of the famous coach outlet store online available to bid on and in some cases. Another fantastic place to look for deals is at site that acts as outlets for Coach Outlet Store Online. These coach factory outlet will be authentic, in brand new or nearly new condition, and will usually be offered at steep ...

 • jane  - JANE

  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo 2018
  maglie calcio poco prezzo 2018

 • yrty  - dsfsd

  sciencesandtechnology
  technologychanging
  luxuryfashionideas
  ideasaboutfashion
  petsexperience
  petshealthyfoods
  sportstimemagazine
  sportsclubsfitness
  getsportsrules
  servicesforautomotive
  innovativeautomotives
  automotivesectors
  toprealestatepoints
  luxurypropertytrade
  openrealestatearea
  findrentalsproperty
  ideasaboutfinance
  smartfinancechoice
  luxuryvacationpack
  bestvacationsideas
  smalltripadvisor
  travellingedges
  diyinteriordecoration
  homebasicdesign
  singlehomeimprovements
  homesrenovationidea
  homeimproveservice
  shoppingsections
  ideasabouteducation
  educationstatistic
  facultyoflawyer
  lawsremedies
  thelawandpractice
  legallawfaces
  lawandpolicyblog
  sciencesforhealth
  healthdiscoveryplan
  healthcareandmedicine
  healthrecoverysupport
  eathealthiestfoods
  healthcaredrives
  riskinsurancepolicies
  securelifeinsuranceplan
  fullinsurancepolicy
  selectcheapinsurance
  lifeinsurancechart
  getabusinessinsurance
  typesofservice
  serviceexperienced
  servicesbusinessplans
  servicesdrive4u
  differentbusinessesideas
  mediumbu...

 • MK Outlet  - MK Outlet

  These characteristics do not apply to people who are genuinely seeking to follow the Bible and follow Cheap Nike Air Force 1 Christ's example of how to live a Christian life. One of the main principles of the Christian faith is that all people all sinners. They are weak and Jordan Shoes For Sale fail to live up to Christian standards.

  Coughing MP admits travelling 250 mile by train while displaying coronavirus symptomsAn MP has admitted travelling 250 mile by train while displaying coronavirus symptoms, after being told to self isolate. Darlington MP Peter Gibson, part of the 2019 intake of so called Coach Bags Clearance Red Wall Tories, said after developing a cough, he travelled New Air Jordan Shoes 250 miles Nike Air For...

 • zvzxvzx  - formed by combining the words costume and play

  Costume Cosplay
  costumi cinematografici
  Cosplay Costumes
  Cosplay shop
  Cosplay Boutique
  Déguisement Cosplay
  ANIME-KOSTüME
  Kostüm-Cosplay
  Disfraces Cosplay
  Negozio di cosplay
  Déguisements cosplay
  Déguisements cosplay
  Déguisements cosplay pas cher
  cosplayvip.fr
  Costumi di halloween
  Costumi cosplay deluxe
  Cosplay anime
  Negozio di cosplay
  Costumi cosplay
  COSPLAY BUTIK
  Cosplay-kostymer
  COSPLAY KOSTYMER
  kl?der f?r anime
  The Batman costumes
  ALL MIGHT Cosplay
  Harley Quinn Suit
  Toph Beifong Cosplay
  Thor Cosplay-Kostüm
  Peter Parker Black Alien Anzug
  Tierkreuzung Cosplay-Kostüm
  Captain Marvel
  Superhero Robin Cosplay Costume
  Demon Slayer Cosplay
  DC Cosplay
  Spiderman Kids
  Game of Thrones Cosplay Costume
  Tokyo Ghoul Cosplay
  Sailor Moon Cosplay
  Harry Potter Cosplay
  Fate Stay Night Saber Cosplay
  Capitán Marvel Carol Danvers Cosplay
  Harley Quinn Cosplay
  Anime Cosplay
  Anime Cosplay
  Fate Grand Order cosplay
  Attack On Titan
  Fairy Tail cosplay
  Tokyo Ghoul Costumi
  Black Butler cosplay
  Cardcaptor Sakura co...

 • King338  - King338

  nicely- Written article. it is going to be supportive to absolutely everyone utilizes it, including me. keep doing what you are doing– do not pause to study greater posts. thank you for the treasured help.
  king338
  king338
  king338
  king338
  king338
  king338

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana