Home Fotoblog Výlety a fotografie Brkoslavi se valí do Čech

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Neděle, 14 Listopad 2010 19:53

thumbBrkoslavi se valí do Čech

 

Milovníci přírody, pozorovatelé ptáků i fotografové si jistě dobře pamatují poslední velkou invazi brkoslavů severních (Bombycilla garrulus) v České republice v zimě na přelomu let 2008/2009. Měl jsem štěstí, že jsme se na vánoce té zimy také dostali domů do Čech a mohli být při tom. Bohužel jsme v té době byli bez auta a tak zatímco po krajině “vyzváněla“ velká hejna krásných brkoslavů, já jsem byl doma v Košíně u Tábora a doufal, že některá skupinka třeba zalítne i k nám. Během těch pár dní jsem viděl brkoslavy nesčetněkrát ale šanci k focení jen jednu jedinou – hejnko brkoslavů usednuvší na sousedovic jabloň mi dovolilo sotva pár cvaků proti obloze z nichž jsem po důkladném zpracování ve Photoshopu vymodlil 2 průměrné fotografie (viz. galerie). Jedna milá věc se ale přeci jen tu zimu přihodila – do brkoslavů jsem se na první zamiloval. Jsou pro mě symbolem dalekého studeného severu, krajů nikoho, krajů tundry a pravé divočiny. Jejich zvonivé cvrlikání dokáže tak magicky oživit mrazivou zimní náladu.

 

přesnídávka - brkoslav severní (Bombycilla garrulus), Sotra, Norsko

IMG_1898PS

 

Zimní invaze brkoslavů probíhají na našem území celkem pravidelně zhruba v 3 až 5-letých intervalech (opravte mě, nemám tu teď sebou žádnou odbornou publikaci) takže jsem si říkal, že minimálně do roku 2011 mám s brkoslavy utrum. Jak příjemné bylo moje překvapení, když jsem se po návratu v Namibie dočetl na norských stránkách věnovaných pozorování fauny a flóry, že v Norsku právě probíhá invaze brkoslavů, si asi dokážete představit.

 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus), Sotra, Norsko

IMG_1871PS

Zde kolem Bergenu v jižním Norsku jsou vidět brkoslavi celkem pravidelně každým rokem na tahu ale málokdy se zastaví. Letos tomu bylo jinak a v Bergenu a na sousedních ostrovech se až několikasethlavá hejna zdržovala více než dva týdny na přelomu října a listopadu.

 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus), Sotra, Norsko

IMG_1884PS

K pořádnému focení jsem se dostal až během druhého týdne invaze. Vyrazil jsem na ostrov Sotra a vyhlížel hejnka na sloupech elektrického vedení. Jedno jsem zahlédl hned při vjezdu na ostrov a několik dalších cestou na sever ale žádné z nich mi nedalo šanci se přiblížit a fotografovat. Po třech hodinách neúspěšného lovu jsem zastavil na parkovišti vedle silnice a pozoroval asi třicetihlavé hejnko daleko na jalovcích. Skupinka se rychle přesunula blíže k autu takže jsem vyndal foťák z batohu a vylezl ven. Brkoslavi přilétli k silnici a obsadili jediný strom široko daleko. Dovolili mě přiblížit se asi na 8 metrů a udělat několik snímků – vítr fičel a světla bylo málo ale i tak jsem byl spokojený – více ze samotného blízkého setkání než z fotografií. Popravdě nedokážu posoudit, jestli jsem pozoroval já je nebo oni mě…

 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus), Sotra, Norsko

IMG_1800PS

Na další den jsem znovu zkusil štěstí a tentokrát jsem na samém severu ostrova narazil na asi patnáctihlavé hejno neustále posedávající na drátech vedení vedle jednoho domku ve vesnici Hellesoy. Po chvilce sledování bylo celkem jasné, co tam brkoslavy drží – živý plot kolem domku plný bobulí (někde musím zjistit, co je to za keř a vysadíme si ho doma – výborné lákadlo i na další druhy ptáků!). Nejsem úplně ten typ fotografa, který kvůli fotce ptáka udělá cokoliv a klidně se válí na zemi před zraky domorodců, tentokrát mi to ale nedalo a kolem domku jsem šmíroval skoro hodinu, než se mi podařilo pár uspokojivých fotografií. Noři jsou naštěstí dost rezervovaný národ a tak jsem nikomu nemusel vysvětlovat, co to tam s tou velkou trubkou (rozuměj teleobjektivem) provádím.

 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus), Sotra, Norsko

IMG_1927PS

Poznámka na závěr: Poslední týdny jsou na internetu zprávy o příletu brkoslavů do severních států západní Evropy (Belgie apod.). Bylo by skvělé, kdyby se brkoslavi, kteří se letos prohnali ve velkém množství Norskem, zdrželi nějaký čas v Čechách ale jak mi řekli kluci na Wildlife Fotofóru, není u nás co jíst – ovoce se neurodilo a bobule asi taky žádná sláva. No ale třeba právě vy budete mít štěstí a zaslechnete někde nedaleko ten známý krásný zvonivý zvuk přelétávajícího hejna návštěvníků z dalekého severu…

 

 

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 08:45
 
Komentářů (60)
 • Ondřej Prosický

  Pěkné fotečky! Krasavci, loni ani pírko, tak snad letos. Zdravím na sever, Ondra

 • Jirka

  Ahoj Ondro, nejaka pozorovani jsou uz z Cech hlasena tak snad se preci jen zadari. Staci sledovat pozorovani na birds.cz

 • Libor Jabůrek

  Ahoj Jirko, třetí a čtvrtá fotka jsou lahoda pro oko! Krásné snímky, gratuluji!

  Měj se fajn, Libor

 • Jirka

  Diky Libore! Ja se zase obcas chodim divat na Tve Stehliky - u nas jsem zatim lepsi nevidel!

 • Jirsa

  U nás (kousek za Rožnovem p.R.) se teď dva dny zdržovalo asi 100 hlavé hejno na šípcích kolem cesty. Mně se podařila asi jen jedna fotka jinak vše do koše :o( Snad se tam ještě ukážou.

 • Jirka

  Ahoj Radomíre, není vždycky posvícení, já tu od Brkoslavů nenafotil nic kloudného, ty máš kolem úžasné lokality!
  Přeji Ti, ať se příště více zadaří, Brkoslavi jsou nádherní ptáci! Tady se občsa také pár jedinců ukáže ale hlavní tah už je dávno pryč.

 • Mila

  Díky těm krásným fotkám brkoslavů jsem zjistila, co nám to zrovna přistálo na ořechu. Koukala jsem jako blázen, co je to tady za ptáky. I když prý jsou tu v posledních letech celkem běžně vidět.

 • Jirka

  Ahoj Milo, setkání s Brkoslavy je vždy úžasné - hlavně ten jejich zvonivý cvrkot je jako z jiného světa, navíc jsou často dost krotcí a člověk se k nim může přiblížit na malu vzdálenost. Ačkoliv se dají Brkoslavi u nás vidět každý rok, jednou za pár let se objevují ve velkých počtech jako se stalo např před dvěma lety v prosinci a lednu.

 • Marie Kadaníková  - Brkoslavi severní

  Dobrý den- měla jsem to velké štěstí, že jsem letos- v půlce února 2013- při vycházce po Plzni-Kušutce, viděla velké hejno/cca 30 ks/ těchto krásných ptáků.Celý holý strom/asi jeřabina, ovšem bez plodů/ byla jimi asi 10 min obsypána. Nevěřila jsem svým očím, jelikož jsem je ještě nikdy na živo neviděla.

 • Jiri SLama

  Dobry den pani Kadanikova, jsem stale v zahranici ale vim, ze letos prisla do Cech opet invaze Brkoslavu - po 4 letech, takze statistiky nelzou :-) Gratuluju k zazitku, videt brkoslavy je neco jako poprve se podivat k mori - tak trochu exoticka podivana, ktera je nazivo az neskutecna. Nekteri Brkoslavi jsou dost netecni k cloveku tak priste muzete zkusit stesti a prohledout si je zblizka :-)

 • Coach Outlet Online Store  - Coach Outlet Online Store

  If you have a woman in your life, or you are shopping for yourself, then you probably know all about click here. Through the help of some well known celebrity endorsers and word of mouth among fashion conscious women, coach outlet online have become their most popular selling item. Here are just a few places where you can find cheap Coach Outlet Online Store. You can find a plethora of styles and colors of the famous coach outlet store online available to bid on and in some cases. Another fantastic place to look for deals is at site that acts as outlets for Coach Outlet Store Online. These coach factory outlet will be authentic, in brand new or nearly new condition, and will usually be offered at steep ...

 • Anonymní  - 111

  Fans of Pretty Little Liars have a new mystery to solve, and this time it involves a murder in the college town of Beacon Heights, where everything is not as perfect as it seems. Featuring the return of series stars Sasha Pieterse and Janel Parrish, the series tells the story of a town of overachievers who are under an intense amount of pressure to succeed. When their high stakes college environment pushes them to a breaking point, someone snaps and kills someone. (Michael Kors Leather Bag Black)She also anchored the station's public affairs show, "Focus on South Florida," and contributed a weekly news segment called "Legally Speaking."Prior to that, Sargent was an anchor and reporter with KPRC TV in Houston. During her time in Texas, she and her colleagues won an Emmy Award for their coverage of the deadly West, Texas fertilizer plant explosion. Sargent has also worked in Mobile, Alabama at WPMI TV as the anchor of a legal show and a reporter for the evening new...

 • Anonymní  - re: 111

  Fans of Pretty Little Liars have a new mystery to solve, and this time it involves a murder in the college town of Beacon Heights, where everything is not as perfect as it seems. Featuring the return of series stars Sasha Pieterse and Janel Parrish, the series tells the story of a town of overachievers who are under an intense amount of pressure to succeed. When their high stakes college environment pushes them to a breaking point, someone snaps and kills someone. (Michael Kors Leather Bag Black)

  She also anchored the station's public affairs show, "Focus on South Florida," and contributed a weekly news segment called "Legally Speaking."Prior to that, Sargent was an anchor and reporter with KPRC TV in Houston. During her time in Texas, she and her colleagues won an Emmy Award for their coverage of the deadly West, Texas fertilizer plant explosion. Sargent has also worked in Mobile, Alabama at WPMI TV as the an...

 • zvzxvzx  - formed by combining the words costume and play and

  TouhouProject cosplay
  Axis Powers Hetalia cosplay
  Axis Powers Hetalia cosplay
  Fairy Tail cosplay
  Costume da marinaio
  Anime Cosplay
  Harry Potter Cosplay
  DC Cosplay
  Tierkreuzung Cosplay-Kostüm
  Harley Quinn Suit

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana