Home Fotoblog Výlety a fotografie Runde 2010 – Chčije a chčije!

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 26 Červenec 2010 00:00

Runde 2010 – Chčije a chčije!

 

Terej bílý (Morus bassanus)

1D3_9626PS

 

Chčije a chčije! To by jistě řekl děda Komárek z filmu Na samotě u lesa, kdyby stejně jako já trávil třetí červencový týden na norském ostrově Runde. Ze 4 dní, které jsem letos věnoval ptákům ostrova Runde celkem asi dvě třetiny propršelo. Musel jsem mít opravdu štěstí, protože takové počasí jsem letos v Norsku ještě nezažil – jak mi prozradil Knut Goksoyr, majitel kempu, ve kterém mám každoročně svou základnu, když je u nás ve střední Evropě horké léto, bývá na Runde většinou ošklivé počasí.

 

 

Orel mořský (Haliaeetus albicilla)

1D3_2113PS

Den nultý

 

Na Runde jsem dorazil v neděli 18. července k večeru. Poslední úsek cesty jsem projížděl krásnými fjordy a ostrovy jižně od Alesundu, v hladině moře mezi útesy se odráželo zapadající slunce a zalévalo malé ostrůvky skal v dálce, z přehrávače zněly teskné balady Marty Kubišové a já se skoro rozbrečel – z té neskutečné krásy kolem a pocitu osamění zároveň – zvláštní, kdo by to čekal uprostřed civilizované země…

 

 

Krajina u Alesundu:

1D3_9299PS

 

Ale zpět k ostrovu Runde – ihned, jak jsem dorazil do chatičky, vybalil jsem věci a vyběhl nahoru na známou papuchalčí skálu. Byl příjemný vlahý večer, od moře to fičelo ale bylo jasno. Skála zela prázdnotou ale zhruba v půl deváté začali přilétat z moře první papuchalci (Fratercula arctica) a o hodinu později to už na skále vypadalo jako když se včely rojí u svého úlu. Letošní sezóna prý byla slabá, ptáci měli málo potravy a museli za ní létat daleko na moře takže bylo i málo mladých – navíc v době, kdy jsem na ostrov přijel, bylo stejně po hnízdní sezóně papuchalků.

 

 

Papuchalk ploskozobý (Fratercula arctica)

IMG_7258PS

 

 

Den první

 

A nejenom papuchalků! Dost času jsem chtěl strávit také v kolonii racka tříprstého (Rissa tridactyla) a jak jsem byl překvapený, když jsem na druhý den vyrazil na známá místa a našel celý útes opuštěný! Zdá se, že letos jsem si vybral špatně nejen počasí ale i dobu – no alespoň mám důvod Runde opět navštívit, letos to bylo již popáté.

 

 

Alkoun úzkozobý (Uria aalge)

1D3_9959PS

 

Na Runde je naštěstí v každé roční době na co koukat a tak jsem se přesunul k majáku a sledoval přelétávající ptáky – převážně kormorány chocholaté (Phalacrocorax aristotelis) a tereje bílé (Morus bassanus), pro které asi hnízdní sezóna nikdy nekončí – na ostrov přilétají již začátkem roku a ještě teď v červenci nosili z moře řasy na úpravu hnízd. V hejnech je často doprovázeli letošní, dohněda zbarvení ptáci.

 

 

Kormorán chocholatý (Phalacrocorax aristotelis)

1D3_0914PS

Jinak se kolem mysu pohybovalo velké množství alek malých (Alca torda) a alkounů úzkozobých (Uria aalge), několik druhů racků, chaluha velká (Stercorarius skua) a chaluha příživná (Stercorarius parasiticus), kajka mořská (Somateria mollissima) a poprvé jsem zde také pozoroval sokola stěhovavého (Falco peregrinus).

 

 

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

1D3_9453PS

 

Nepřítomnost kolonií racků tříprstých přinutila chaluhy aby si našly jinou oběť svých náletů – tereje bílé. Chaluhy většinou samy neloví ale napadají ostatní ptáky a kradou jim jejich úlovek – napadený pták často upustí nebo vyvrhne potravu, které se pak zmocní dotěrná chaluha. Podobných náletů jsem pozoroval několik ale žádný se neodehrál blízko mě takže spíše dokumentační foto jednoho útoku:

1D3_9980PS

 

 

Cestou od majáku jsem se ještě zastavil na závětrné straně ostrova a měl štěstí na párek alkouna obecného (Cepphus grylle) – tyto ptáky lze běžně vidět v moři, méně pak na útesech. Protože toho dne a na tom místě byla hladina opravdu klidná, lehl jsem si na útes až jsem se namáčel ve vodě a alkouni se na chvíli vydali směrem ke mně tak jsem měl šanci udělat pár snímků.

 

 

Alkoun obecný (Cepphus grylle)

1D3_0231PS

 

Večer jsem se znovu podíval na Papuchalčí skálu, kde se tísnily davy německy a holandsky mluvících turistů a vyrazil zpět do kempu a hlavou se mi honily obavy o počasí následujících dní, předpověď slibovala 3 dny deště…

 

 

Bělořit šedý, mladý (Oenanthe oenanthe)

1D3_0714PS

 

 

Den druhý

 

A tak se také stalo – pršelo od rána takže jsem si alespoň mohl přispat. Kolem poledne jsem se pak vydal autem na východ ostrova a fotil z okénka lindušky, konopky žlutozobé,  bělořity, vlaštovky, vrány šedé, racky a ústřičníka.

 

 

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica)

1D3_0558PS

Den třetí

 

Počasí ve středu bylo ještě horší, hustě lilo a tak jsem jen vyrazil na krátkou obhlídku jezer uprostřed ostrova – v mlze nebylo nic vidět, jen se ozýval skřek chaluh velkých. Odpoledne déšť jen trochu polevil a já zkusil znovu východní stranu ostrova. Moje návštěva karavanu s českou značkou, který zde stál už předchozího dne se protáhla na několik hodin a já nakonec jen stihl pár fotek ústřičníka po cestě domů. Zato jsem se ale seznámil s krajany a to dokonce velmi blízkými – jaká je to náhoda, že se daleko na severu sejdou lidé, kteří žijí v Čechách jen pár kilometrů od sebe. Jirka a Petra byli také fotografové a já jsem jen zvědavý, jak nakonec vyšel Jirkův plán na focení orla mořského na rybí návnadu, vymyšlené to měl pěkně jen jsem si realizaci neuměl dost dobře představit…

 

 

Vrána obecná šedá (Corvus corone cornix)

1D3_0661PS

 

Den čtvrtý

 

A také poslední. Ráno to nevypadalo ani trochu dobře ale předpověď slibovala k večeru vyjasnění. Vyrazil jsem tedy směle a sám na ostrov – cíl jako první den byl maják. Cesta byla v klidu ale u majáku začalo pršet a já strávil další dvě hodiny skrytý na jediném závětrném a suchém místě – v kadibudce :-). Nakonec mi to přeci jen nedalo a i v dešti vyrazil na útes. Schován před největšími poryvy větru jsem opět sledoval dění na moři. Vlny byly ještě větší než v pondělí a tak jsem vše fotil z nadhledu s mořem v pozadí – ne zrovna líbivá kompozice ale co jiného se dalo v tomto stavu dělat? I tak jsem na útesu strávil, promočený a mrznoucí, něco kolem pěti hodin – asi by mě to nepřestalo nikdy bavit, když je hezké počasí, je to výtečné místo – sednete si na skálu a necháte se překvapovat tím, co k vám moře a víte přinese…

 

 

Kormorán chocholatý (Phalacrocorax aristotelis)

1D3_0137PS

 

 

Kolem čtvrté se opravdu začalo vyjasňovat a já se vydal k papuchalčí skále – chtěl jsem si na konci letošního výletu ještě trochu zafotit a u papuchalků je to přeci tak snadné… Protože jsem měl ještě pár hodin do jejich příletu na útes, podíval jsem se na chvíli k chaluhám velkým, které už měly malá, světle opeřená chundelatá kuřata – samozřejmě jsem je nefotil, nejsem blázen abych je rušil a ani kontakt s naštvanou chaluhou není příjemný zážitek!

 

 

Chaluha velká (Stercorarius skua)

1D3_1724PS

 

Focení papuchalků ve večerním světle bylo pak už jen třešničkou na dortu za celým letošním výletem, který se nevyvedl úplně podle plánu ale jako vždy přinesl něco nového a neočekávaného. Jen mě párkrát napadlo, že při každé návštěvě opouštím ostrov s nápady, kde, jak a co fotit další rok a ono to vždy ne úplně vyjde. Až sem jednou pojedu naposledy, určitě se mi podaří všechny resty doplnit a to pak budou fotky panečku! Ne, tak to samozřejmě není ale v tom je přeci krása focení a pozorování přírody, vždy vám přinese nějaké překvapení a rozhodně (naštěstí) se nechová tak, jak si představujeme…

 

 

Poslední fotografie výletu – pohled na kolonii tereje bílého při západu slunce:

IMG_7277PS

 

No a aby mě snad někdo nenařkl, že jsem letos nebyl na Runde, tak na konec tedy několik těch „povinných“ papuchalků ;-) :

Papuchalk ploskozobý (Fratercula arctica)

IMG_7203PS1D3_2082PS


Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 09:09
 
Komentářů (110)
 • pali hradisky  - Runde

  Nazdárek, ten pohľad na koloniu pri
  západe slnka je fakt pekná fotka. Hneď by som sa na Runde vrátil, ale to cestovanie ma fakt odrádza. Ale ja to nejako vymyslím a do Norsko sa vrátim :)

 • Jirka Slama

  Ahoj Pali, urcite to stoji za to, pokazde se da videt neco jineho pokud je clovek pozorny pozorovatel...

 • seo oj  - novi

  kami menjual produk penambah gairah seksual tersebar di berbagai wilayah seperti obat kuat di menteng dan obat kuat di bojongloa kaler , pemesanan obat kuat bisa melalui online agar semua masyarakat bisa mendapatkan aneka brand original tanpa harus keluar rumah dan jika anda berminat ingin menanyakan tentang seputar produk, anda bisa menghubungi kontak kami yang sudah tersedia khusus bagi pembeli obat kuat di cibitung atau yang berada di jabodetabek.

 • Zdeněk Souček  - Papuchalci

  Jirko máš nádherné fotografie. Papuchalci ve večerním světle se Ti povedli, nejvíce mě zaujal ten poslední snímek. Kdy ale papuchalci přinášeli v zobáku rybičky mláďatům? V prvním červencovém týdnu, když jsem tam byl já, ještě ne a ve třetím týdnu už ne.

 • Jirka Slama

  Diky Zdenku, Knut rikal, ze letos je mizerna sezona, zda se, ze letos je minimum mladych - nektery rok to tak byva, je malo potravy a dospeli musi letat daleko nebo zkratka neni potravy dostatek na to aby vubec mlade vypiplali, pred dvema lety se neco podobneho prihodilo Rackum triprstym...

 • Edwin Sahlin

  Very interesting reading and lots of beutiful photos!

 • Jiri SLama  - Thanks

  Thank you Edwin and keep up your good work - you are still very young and have a lot of time to experience great moments with photographing wildlife, nice to see your website!

 • Paul

  Wow - that was fantastic, thanks. Wondering about the razorbills that mysteriously turned up in Florida this winter - dying from the heat - and found my way to Runde and your site.

 • Jiri Slama  - re: Paul

  Hi Paul,
  I have no clue but you know that sometimes strange things or miracles happen in nature. If I was sceptical, I would say that we already start to see the consequences of the global climate change. I remember myself in Scotland in 2009 seeing the decline of Puffin population due to the loss of feeding grounds - warming seawater pushed the sand-eels shoals more north and Puffins were starving and feeding chicks with other bony fishes that caused them to die. Also Northern Gannets from close to Edinburgh were known to fly as far as to Norwegian coast for a catch... I myself do not wonder to see the change of animal habitats due to climatic changes nowadays. It happened countless-times in Earth history and it will happen again and again...It is only sad to see this happens because of the human impact...

 • usasmokingsale  - Jack port Reynor Joins Ensemble

  Jack port Reynor Joins Ensemble of Ruth Bader Ginsburg Biopic 'On the cornerstone of Sex'

  Great Court Justice.

  Filming has now begun in Montreal utilizing Mimi Leader guiding a script by just Ginsburg nephew, Daniel Stiepleman Marlboro Cigarettes Size. The biopic is caused by Robert W Cheap Cigarettes Nearby Cheap Carton Of Newport Cigarettes. Cort together with Betsy Danbury, modified by Michelle Tesoro together with Michael Grady is certainly DOP. The film are being casted by Victoria Thomas and also production designer is certainly Nelson Coates.

  "Our story for Ruth Bader Cigarette Tobacco To purchase Online Ginsburg resonates by himself on so many levels within the inspiring partnership she evident in her marriage, to overcoming adversity as the woman and discovering the potency of her own tone Buy Cheap Newport Menthol Cigarettes Online, to her understanding commitment to those searching for a voice it does not matter their gender, rush, status or alfredia beliefs, in t...

 • laji  - yeezy supply

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Nike Outlet Store Online Shopping
  Nike Outlet Online
  Yeezy Slides
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply Website
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Burberry Sale
  Burberry Outlet
  Cheap Burberry Bags
  Discount Burberry Bags
  Yeezy Supply
  Yeezy
  Pandora Necklace
  Pandora
  Michael Kors Outlet
  Black Friday
  Michael Kors Outlet Online
  Off White Outlet Factory
  Off White Shoes
  Off White Shoes Outlet
  Off White Shoes
  Off White Nike
  Off White Shoes Outlet
  Moncler Outlet
  Moncler Factory
  Moncler Outlet Factory
  Moncler Jackets
  Moncler Outlet
  Moncler Down Jackets
  Moncler Vest
  Moncler
  Moncler Outlet
  Moncler Coat
  Burberry Outlet Online
  Burberry Outlet Store
  Cheap Burberry Bags
  Discount Burberry Bags
  Burberry Handbags
  Michael Kors Outlet
  Michael Kors Bags
  Michael Kors Outlet Store

 • laji  - yeezy supply

  https://www.yeezyshoes.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yeezyshoes.us.com/ Yeezy
  https://www.yeezyshoes.us.com/ Adidas Yeezy
  https://www.thenorthfaceoutlets.us.com/ North Face Outlet
  https://www.thenorthfaceoutlets.us.com/ North Face
  https://www.thenorthfaceoutlets.us.com/ The North Face
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Shoes
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet Store
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet Store Online Shopping
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet Online
  https://www.yeezy-slides.us.com/ Yeezy Slides
  https://www.yeezy-slides.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yeezy-slides.us.com/ Yeezy
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Yeezy Supply
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Yeezy Supply Website
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Adidas Yeezy
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yz-shoes.us.com/ Yeezy
  https://www.yz-shoes.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yz-shoes.us.com/ Adidas Ye...

 • golden goose sneakers  - golden goose sneakers

  I always thought that white bags, though chic and classic, were super impractical. As we once again find ourselves in a time of social and political upheaval, it is fitting that surrealism is appealing to fashion designers once ysl handbags again. If you want bold, go Valentino Handbags Outlet for a head to toe look, from the Dior Mini Book Tote in Beige Mizza Embroidery to your dress. Overall I'd say this is a beautifully made, solid bag. As a big bag person this does not fulfill my everyday or even on the go needs, but as a date night or special occasion bag it's great. I think what you are really paying for with this bag is the amazing attention to detail and the quality craftsmanship of the bag.

  Nearly every major designer offers a scent or two, and fragrance is an important part of a brand's DNA. A scent is said dior bag sale to evoke a certain f...

 • yeezy shoes  - miekslofvcet@outlook.com

  https://www.yeezyshoes.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yeezyshoes.us.com/ Yeezy
  https://www.yeezyshoes.us.com/ Adidas Yeezy
  https://www.thenorthfaceoutlets.us.com/ North Face Outlet
  https://www.thenorthfaceoutlets.us.com/ North Face
  https://www.thenorthfaceoutlets.us.com/ The North Face
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Shoes
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet Store
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet Store Online Shopping
  https://www.nikejordanshoes.us.com/ Nike Outlet Online
  https://www.yeezy-slides.us.com/ Yeezy Slides
  https://www.yeezy-slides.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yeezy-slides.us.com/ Yeezy
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Yeezy Supply
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Yeezy Supply Website
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Adidas Yeezy
  https://www.yeezysupplys.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yz-shoes.us.com/ Yeezy
  https://www.yz-shoes.us.com/ Yeezy Shoes
  https://www.yz-shoes.us.com/ Adidas Ye...

 • Yeezy Slides  - Yeezy Slides

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezys
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Nike Store
  Nike
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Ray Ban Outlet
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Nike Outlet Store Online Shopping
  Nike Outlet Online
  Yeezy Slides
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply Website
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Burberry Sale
  Burberry Outlet
  Cheap Burberry Bags
  Discount Burberry Bags
  The North Face
  North Face Outlet
  North Face
  Yeezy Supply
  Yeezy
  Pandora Necklace
  Pandora
  Michael Kors Outlet
  Black Friday
  Michael Kors Outlet Online
  Off White Outlet Factory
  Off White Shoes
  Off White Shoe...

 • Yeezy Slides  - Yeezy Slides

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezys
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Nike Store
  Nike
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Ray Ban Outlet
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Nike Outlet Store Online Shopping
  Nike Outlet Online
  Yeezy Slides
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply Website
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Burberry Sale
  Burberry Outlet
  Cheap Burberry Bags
  Discount Burberry Bags
  The North Face
  North Face Outlet
  North Face
  Yeezy Supply
  Yeezy
  Pandora Necklace
  Pandora
  Michael Kors Outlet
  Black Friday
  Michael Kors Outlet Online
  Off White Outlet Factory
  Off White Shoes
  Off White Shoe...

 • Yeezy Slides  - Yeezy Slides | Official Kanye West adidas YEEZY SL

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Jordan 1
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Yeezy Slides
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Burberry Sale
  Burberry Outlet
  North Face Outlet
  Yeezy Supply
  Pandora Necklace
  Michael Kors Outlet
  Michael Kors
  Off White Shoes
  Off White Shoes
  Moncler Outlet
  Moncler Factory
  Moncler Outlet
  Moncler Vest
  Moncler
  Moncler Outlet
  Moncler Coat
  Burberry Outlet Online
  Michael Kors Outlet
  J...

 • Yeezy Slides  - Yeezy Slides | Official Kanye West adidas YEEZY SL

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Jordan 1
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Yeezy Slides
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Burberry Sale
  Burberry Outlet
  North Face Outlet
  Yeezy Supply
  Pandora Necklace
  Michael Kors Outlet
  Michael Kors
  Off White Shoes
  Off White Shoes
  Moncler Outlet
  Moncler Factory
  Moncler Outlet
  Moncler Vest
  Moncler
  Moncler Outlet
  Moncler Coat
  Burberry Outlet Online
  Michael Kors Outlet
  Jo...

 • Yeezy Slides  - https://www.yeezyshoes.us.com

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy slides
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Nike Outlet
  Nike UK
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Bans
  RayBan
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  曜変天目茶碗
  曜変天目
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Jordan 1
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Yeezy Slides
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Burberry Sale
  Burberry Outlet
  Yeezy Supply
  Pandora Necklace
  Michael Kors Outlet
  Michael Kors
  Off White Sho...

 • Louis Vuitton  - https://www.yeezyshoes.us.com

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Golden Goose
  Golden Goose Sneakers
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan Shoes
  Jordan 1
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Yeezy slides
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Nike Outlet
  Nike UK
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Bans
  RayBan
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  曜変天目茶碗
  曜変天目
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Jordan 1
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Yee...

 • Louis Vuitton  - https://www.yeezyshoes.us.com

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Golden Goose
  Golden Goose Sneakers
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan Shoes
  Jordan 1
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Yeezy slides
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Nike Outlet
  Nike UK
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Bans
  RayBan
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  曜変天目茶碗
  曜変天目
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Jordan 1
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Yee...

 • Louis Vuitton  - https://www.yeezyshoes.us.com

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Golden Goose
  Golden Goose Sneakers
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan Shoes
  Jordan 1
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Yeezy slides
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Nike Outlet
  Nike UK
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Bans
  RayBan
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  曜変天目茶碗
  曜変天目
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Jordan 1
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  North Face
  The North Face
  Nike Shoes
  Nike Outlet Store
  Yee...

 • Yeezy Shoes

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Online Shop
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Golden Goose
  Golden Goose Sneakers
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan Shoes
  Jordan 1
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Yeezy slides
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Nike Outlet
  Nike UK
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Bans
  RayBan
  Ray Ban Sunglasses
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  曜変天目茶碗
  曜変天目
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Jordan 4
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Coco Chanel
  Chanel
  Chanel Handbags
  Chanel West Coast
  gucci
  Yeezy 350
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike Outlet
  Ray Ban Sunglasses
  Ray ban Sale
  Coach
  Coach outlet
  Gucci Outlet
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Handbags
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex Watches
  Rolex
  Rolex
  Rolex
  North Face Outlet
  Nort...

 • yeezy Slides  - yeezy Slides

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  louis vuitton outlet
  Louboutin
  Christian Louboutin Shoes
  Christian Louboutin
  Omega Watches
  Omega Watches
  Omega Watches
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Nike UK
  Nike outlet
  Nike
  Nike Outlet
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Nike Outlet
  Nike Store
  Nike Store
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Louis Vuitton
  Golden Goose Sneakers
  Louis Vuitton Online Shop
  Adidas Yeezy
  Golden Goose
  Ray Ban Sunglasses
  Jordan Shoes
  Jordan 1
  Jordan 4
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Chanel West Coast
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  曜変天目茶碗
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides

 • yeezy Slides  - yeezy Slides

  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  louis vuitton outlet
  Louboutin
  Christian Louboutin Shoes
  Christian Louboutin
  Omega Watches
  Omega Watches
  Omega Watches
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Nike UK
  Nike outlet
  Nike
  Nike Outlet
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Nike Outlet
  Nike Store
  Nike Store
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Yeezy slides
  Yeezy
  Yeezys
  Adidas Yeezy
  Louis Vuitton
  Golden Goose Sneakers
  Louis Vuitton Online Shop
  Adidas Yeezy
  Golden Goose
  Ray Ban Sunglasses
  Jordan Shoes
  Jordan 1
  Jordan 4
  Nike Outle
  Jordan 1S
  Yeezy Shoes
  Ray Ban Glasses
  天目茶碗
  Adidas Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Chanel West Coast
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  曜変天目茶碗
  Nike Shoes
  Jordan 4S
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Slides
  gucci
  Yeezy 350
  曜変天目
  Yeezy Supply
  Yeezy Supply
  Yeezy Shoes
  Yeezy Shoes
  Nike Store
  Nike Shoes
  Yeezy Slides
  Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Louis Vuitton Outlet
  Louis Vuitton
  Louis Vuitton Handbags
  Coach
  Yeezy Shoes
  Yeezy Supply
  Yeezy Sh...

 • Jennifer J  - don't mind me

  https://www.pixel.tv/author/mynd/
  https://jobwebzambia.com/author/mynd/
  https://www.oerlive.com/author/mynd/
  https://motoveeb.ee/community/profile/mynd/
  https://community.teltonika-gps.com/user/mynd
  https://tribe.hamtun.co/user/mynd_uk
  https://jajaiajaa.tribe.so/user/mynd_uk
  https://withoutyourhead.com/profile.php?autoid=127323
  https://forum.genital-clinic.ru/community/profile/mynd/
  https://community.opengroup.org/mynd
  http://21741.dynamicboard.de/u4539_mynd.html
  https://www.teachertube.com/user/channel/mynduk
  https://businessday.ng/author/mynd/
  https://www.growkudos.com/profile/mynd_uk
  https://testing.tribe.so/user/mynd_uk
  https://www.geelongdiscus.com.au/profile/nimosac864/profile
  https://www.truehoneyteas.com/profile/nimosac864/profile
  https://www.pittsburghtribune.org/mynduk
  https://fistpal.com/mynd
  https://globotroop.com/mynduk
  https://www.stainforthtowncouncil.gov.uk/profile/nimosac864/profile
  https://geofirma.es/foro/perfil/mynd/

  Cell Phon...

 • YEEZY  - YEEZY

  Jordans
  Yeezy
  Jordan Shoes
  Adidas UK
  Air Jordan 4
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordans
  Nike Air Jordans
  Jordans 1
  Air Jordan 1
  Nike Jordan 1
  Nike Jordan
  Jordan 1s
  Jordan 1
  Adidas Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Air Jordan 1
  Air Jordan 11
  Air Jordan 1 Mid
  Air Jordan 1
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordan 4
  Air Jordans
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordan Shoes
  Air Jordan
  Air Jordans
  Fake Yeezys
  Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordan 1 Mid
  Jordan 1 Mid
  Jordan 1
  Jordan 1s
  Air Jordan 4
  Jordan 4
  Air Jordan 4
  Jordan 4
  Jordan
  Jordan 4 Military Black
  Jordan 4
  Jordan 4s
  Jordan 1
  Jordan AJ 1
  Jordan AJ 1
  Jordan Retro 4
  Jordans 4
  Jordan Shoes
  Jordans Shoes
  NFL Shop Official Online Store
  Nike Air Jordan
  Nike Jordan 1
  Nike Jordans
  Nike Outlet
  Nike Outlet Store
  Nike Outlet
  Nike Outlet Store Online Shopping
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike UK
  Nike Vapormax Flyknit
  Off White
  Pandora Jewelry
  Pandora
  Pandora Bracelet
  Pandora Bracelets
  Pandora Bracelets
  Pandora Charms
  Pandora Charms
  Pandora ...

 • YEEZY  - YEEZY

  Yeezy
  Adidas UK
  Air Jordan 4
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordans
  Nike Air Jordans
  Jordans 1
  Air Jordan 1
  Nike Jordan 1
  Nike Jordan
  Jordan 1s
  Jordan 1
  Adidas Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy
  Adidas Yeezy
  Adidas Yeezy
  Yeezy Shoes
  Air Jordan 1
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordan 4
  Air Jordans
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Air Jordan Shoes
  Air Jordan
  Air Jordans
  Air Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 1
  Jordan 11
  Jordan 1s
  Air Jordan 4
  Jordan 4
  AirJordan 4
  Jordan 4
  Air Jordan 4
  Jordan 4
  Jordan
  Jordan 4 Military Black
  Jordan 4
  Jordan 4s
  Jordan Retro 4
  Jordan 11
  Jordans 4
  Jordan Shoes
  Jordans Shoes
  NFL Shop Official Online Store
  Nike Air Jordan
  Nike Air VaporMax
  Nike Jordan 1
  Nike Jordans
  Nike Outlet
  Nike Outlet Store
  Nike Outlet
  Nike Outlet Store
  Nike Outlet
  Nike Shoes
  Nike UK
  Off White
  Yeezy
  Yeezy 350
  Yeezy
  Yeezy 350
  Yeezy Boost 350
  Yeezy 350 V2
  Yeezy 450
  Yeezy 700
  Adidas yeezy
  Yeezy Foam Runner
  Yeezy
  Yeezy
  Yeezy Shoes
  Yeezy
  Yeezy Slides
  Yeezy Slides
  Yeezy Supply
  Jordan Shoes
  Jordans
  Yeezy S...

 • REMY  - REMY

  Fistly i want to say a big thank you to the moderator and to all the people involved in writing this wonderful blog for giving us the opportunity to comment and share our little write up with other people around the world. I will so much appreciate it if my comment will be accept in this forum i am just looking to an opportunity to show people out there what have for them. thanks for accepting me here and keep up the Good works. Firearm Arms are for safe defence and protect of our home and self. it will be nice if people can learn more about firearms and selfdefense for their own protection and for the protection of their families

  The first firearms originated in 10th-century China, when bamboo tubes containing gunpowder and pellet projectiles were mounted on spears to make the portable fire lance,[4] operable by a single person, which was later used effectively as a shock weapon in the siege of De'an in 1132. In the 13th century, fire lance barrels were replaced with metal tubes...

 • REMY  - REMY

  Fistly i want to say a big thank you to the moderator and to all the people involved in writing this wonderful blog for giving us the opportunity to comment and share our little write up with other people around the world. I will so much appreciate it if my comment will be accept in this forum i am just looking to an opportunity to show people out there what have for them. thanks for accepting me here and keep up the Good works. Firearm Arms are for safe defence and protect of our home and self. it will be nice if people can learn more about firearms and selfdefense for their own protection and for the protection of their families

  The first firearms originated in 10th-century China, when bamboo tubes containing gunpowder and pellet projectiles were mounted on spears to make the portable fire lance,[4] operable by a single person, which was later used effectively as a shock weapon in the siege of De'an in 1132. In the 13th century, fire lance barrels were replaced with metal tubes...

 • marcin  - starting afresh

  An amazing content, will love to come back and read more. Keep up
  permiso
  kaufen 1
  kopa
  prawo
  permis
  kopen
  permis 2
  prawo 2
  kaufen 2
  kaufen 3
  prawo 2


  Even more better

  https://cumpara-permisdeconducere.com/
  https://xn--fhrerschein-kaufen-m6b.com/
  https://xn--riktigt-krkort-3pb.com/
  https://kupic-prawojazdy.com/
  https://permis-passe.com/
  https://rijbewijs-kopenonline.com/
  https://permisdeconduirereele.com/
  https://kup-prawojazdyonline.com/
  https://xn--legalerfhrerschein-t6b.com/
  https://fuhrerscheinskaufen.com/
  https://kupic-prawojazdyonline.com/

 • marcin  - starting afresh

  Even more better
  [url=https://cumpara-permisdeconducere.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://xn--fhrerschein-kaufen-m6b.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://xn--riktigt-krkort-3pb.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://kupic-prawojazdy.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://permis-passe.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://rijbewijs-kopenonline.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://permisdeconduirereele.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://kup-prawojazdyonline.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://xn--legalerfhrerschein-t6b.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://fuhrerscheinskaufen.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]
  [url=https://kupic-prawojazdyonline.com/]กรุณากรอกชื่อ link[/url]

  15

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana