Home Fotoblog Výlety a fotografie Nečekané setkání s kukačkou

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Úterý, 06 Červenec 2010 23:29

Nečekané setkání s Kukačkou obecnou

 

Vždycky jsem se obdivoval fotografiím kukačky obecné (Cuculus canorus) – byl to pro mě tajemný pták, kterého jsem znal jen podle hlasu ozývajícího se z hloubi lesa a i podle minima fotografií na internetu jsem měl dojem, že pozorovat zblízka kukačku je opravdovým svátkem. To co nás ale potkalo při našem výletu do norského parku Dovre předčilo všechna má očekávání – kukačky byly na každém kroku a tak se podařilo i pár fotografií tohoto českého ptáka roku 2010.

 

Kukačka obecná (Cuculus canorus)

1D3_7930PS

 

1D3_7524PSKdyž jsme letos na jaře pozorovali s Ondrou Prosickým na holandském ostrově Texel kukačku pronásledující hnízdící pěvce, byl jsem nervózní jen z toho pomyšlení, že se můžu na tohoto ptáka podívat zblízka. Kukačka byla dost plachá a nenechala nás k sobě vůbec přiblížit.

Červnový výlet do Dovre měl několik cílů co se ptactva týká ale kukačka na seznamu rozhodně nebyla – je to asi mou nezkušeností a neznalostí ale tento pták je v norské přírodě docela běžně k vidění… no ono je toho tu k vidění vlastně mnohem více, jen jsem o tom neměl tušení. Ještě donedávna se mi zdálo norsko ornitologicky fádní – mé výlety na ostrovy kolem Bergenu nebyly příliš produktivní a já jsem na norské ptáky téměř zanevřel. Vše se změnilo právě výletem do Dovre, zdá se, že jsem propadl kouzlu zdejší severské avifauny :-)

 

Ale zpět do Dovre a ke kukačkám – první, kterou jsem viděl v rezervaci Fokstumyra hned první den jsem považoval za čirou náhodu – štěstí začátečníka, potěšila mě i dokumentační fotografie na 50 metrů. Že nezůstane jen u toho jsem si uvědomil ten samý den večer, kdy se další kukačka proháněla hned vedle naší chatičky a já měl konečně možnost prohlédnout si tohoto ptáka zblízka – trpělivě sledovala hnízdící ptáky s jasným cílem – najít další pěstounské rodiče kterým by do hnízda nasadila své vejce. Kukačka je plachá a tak zmizela hned jak jsem se přiblížil. Po návratu z večerní procházky byla kukačka na tom samém místě – tentokrát jsem byl pozornější a snažil se k ní dostat blíže – to se nakonec podařilo a já byl šťastný, že mám pár fotek na plné políčko i když jsem musel nastavit citlivost ISO na 3200 a čas na 1/80 (tzn. že fotografie měly hroznou kvalitu).

 

1D3_7965PS

 

Pravé eldorádo nás ale čekalo při jednom odpoledním výletu do Hjerkinnu – na jednom místě jsme tam vedle silnice napočítali 7 kukaček najednou! To místo byla pokosená oplocená pastvina – kukačky v nízké trávě lovily hmyz a posedávaly na kůlech plotu hned vedle silnice. Protože ani tito ptáci nebyli příliš krotcí, použil jsem metodu focení z auta – otevřít okénko, připravit foťák a pomalu dobržďovat. Často kukačka ulétla ale někdy setrvala a v některých případech se mi dokonce ani nevešla celá do rámečku!

 

Shánění potravy:

1D3_7533PS

 

Vysoké polední světlo dává fotkám na frak stejně jako vysoký úhel daný focením z auta ale co bych ještě chtěl že? Dříve jsem pochyboval, že se mi vůbec kdy podaří kukačku pozorovat a teď bych chtěl perfektní fotku :- )

Protože jsme v Dovre strávili celkem 4 dny - byla to vlastně jen taková oťukávací tůra – nebyl čas věnovat se pořádně jednomu druhu – tedy ani kukačkám. Místo by to ovšem bylo znamenité, dalo by se zde udělat mnoho krásných fotografií – poslední večer při našem výletu za kemp jsme například pozorovali lindušky luční odhánějící drzou kukačku z jejich hnízdního revíru, nakonec tedy už jen dokumentační foto:

 

Nepřátelé - kukačka a linduška luční:

1D3_7959PS

____________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 09:16
 
Komentářů (26)
  • samaanoor

    شركة نقل عفش من الرياض الى جدة

    شركة نقل عفش من الرياض الى الامارات شركة شحن عفش من الرياض الى الامارات
    شركة نقل عفش من الرياض الى الاردن شركة شحن عفش من الرياض الى الاردن

    شركة نقل عفش من الرياض الى الدمام

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana